Dům u Jonáše je po havárii vody ze dvou třetin opraven…

Pardubice – Pardubický kraj ukončil druhou etapu rekonstrukčních prací v Domě U Jonáše Východočeské galerie v Pardubicích. Nyní je opět otevřena celá vstupní část domu, která byla zničená po havárii vodovodního potrubí v prosinci 2017. Práce si vyžádaly uzavření těchto výstavních prostor na celou letní sezónu.

„Nikdo o vánočních svátcích před dvěma lety netušil, kolik vody vlastně do zdí tohoto historického domu nateklo a jak dlouho bude jeho vysoušení trvat. Ani po necelých dvou letech ještě není vše suché a opravené, některé zdi jsou totiž silné metr i více,“ říká 1. náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu Roman Línek.

Vzhledem k tomu, že je Dům U Jonáše významnou kulturní památkou v Městské památkové rezervaci, řeší postup vysoušení tým odborníků složený z památkářů, restaurátora, specialisty na sanace a vysoušení staveb, zaměstnanců galerie, zástupců zřizovatele a pojišťovny. Ke spolupráci byli průběžně zváni i další specialisté jako statik a další.

1. patro stále vysychá
« 1 z 5 »

V loňském roce byly v některých místnostech odstraněny podlahy a další stavební prvky a vysoušení urychlovala technika. „Díky tomu bylo možné nejdříve zpřístupnit druhé nadzemní podlaží a jeho výstavní sál a technické zázemí,“ uvádí ředitelka galerie Hana Řeháková a pokračuje: „Letos v létě bylo už možné pokračovat v přízemí, kde máme kromě vstupu také jednu výstavní místnost a hygienické zařízení. Zatím je v nejhorším stavu první nadzemní patro, kde přetrvává vlhkost ve velmi silné historické klenbě, a kde bude potřeba restaurovat zbytky původní fresky.“

Východočeská galerie projednává náklady na rekonstrukční práce po havárii s pojišťovnou, která v tomto období pojišťovala majetek kraje. „Průzkumy, opravy a restaurování poškozených uměleckých děl nás zatím přišly na přibližně 2,3 milionu korun a pro zbývající opravy počítáme s částkou necelých půl milionu korun. Vše uplatňujeme u pojišťovny a rádi  bychom měli opravy hotové do konce roku 2020,“ dodal Roman Línek.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •