Dům U Jonáše dostane nové nátěry fasády i oken…

Pardubice – Náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek předložil Radě Pardubického kraje informace o připravené realizaci opravy fasád, oken a dveří na historickém Domě U Jonáše v Pardubicích. Ten slouží pro výstavy Východočeské galerii, která bude stavbu také realizovat.

„Jedná se o opravu a nátěr fasády domu a obnovu venkovních oken a dveří. Práce jsou vyčísleny na zhruba milion korun bez DPH a budou předmětem veřejné soutěže. Pokusíme se na to získat dotaci z programu Regenerace městské památkové rezervace, protože Dům U Jonáše patří k nejhodnotnějších objektům na pardubickém Pernštýnském náměstí," řekl Roman Línek a pokračoval: „Slibujeme si od toho nejen vyšší estetickou hodnotu domu, ale také ochranu před nepříznivým počasím. Práce se uskuteční v průběhu příštího roku."

Dům U Jonáše byl v původní podobě postaven na začátku 16. století, zřejmě ještě před požárem Pardubic v roce 1507. Unikátní sklípková klenba v přízemí je z období před dalším požárem v roce 1538. Poté došlo k sjednocení architektury historického centra v jeden celek, což dokládají i na tomto domě například obloučkové atiky a terakotová ostění oken. Renesanční malby jsou z konce 16. století. V 18. století dostal dům barokní fasádu od Jakuba Teplého se starozákonním motivem velryby polykající proroka Jonáše. V letech 1993-94 byl dům celkově rekonstruován. Východočeská galerie zde sídlila v letech 1978-1990 a poté od roku 2000.

Zdroj a foto: Pardubický kraj