Držitelkou ocenění Žena regionu za Pardubický kraj se stala novinářka a humanitární pracovnice Markéta Kutilová…

Vítězkou osmého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Pardubický kraj stala novinářka a humanitární pracovnice Markéta Kutilová. Slavnostní předání se uskutečnilo v pátek 2. května v Jednacím sále Rady Pardubického kraje. Ocenění jí za přítomnosti zástupců soutěže a partnerů předala 1. místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horská a člen Výboru pro školství, výchovu a zaměstnanost a ředitel Gymnázia Mozartova Marek Výborný. Akce se konala za podpory 1. náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka.

Soutěž Žena regionu velmi podporuji. Jakýkoli veřejně prospěšný projekt, který má za cíl ocenit úsilí výjimečných žen a zviditelnit jejich práci, je chvályhodný. Je velmi inspirující vidět, kolik žen dokáže skloubit svou profesi s rodinným životem a zároveň se věnovat mnoha dobročinným a veřejně prospěšným aktivitám," uvedla první místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horská.

V rámci Pardubického kraje si ocenění Žena regionu odnesla Markéta Kutilová. Její články a reportáže ze zemí třetího světa publikovala mnoha česká média. Působila jako projektová koordinátorka na zahraničních misích Člověka v tísni (Írán, Srí Lanka, Haiti), v Demokratické republice Kongo zakládala projekty na pomoc znásilněným ženám a dětem. V posledních letech se snaží dokumentovat válku proti Islámskému státu. Pravidelně jezdí do oblastí severní Sýrie a Iráku, je spoluautorkou knih Islámskému státu na dostřel I. a II, které zachycují příběhy lidí ve válečných oblastech na severu Sýrie. Je spoluautorkou televizních reportáží dokumentujících boj proti ISIS v Sýrii a Iráku, které byly odvysílané v pořadu Reportéři ČT. Spolu s Lenkou Klicperovou založila sbírku na pomoc lidem v syrském Kobani a vede projekty na pomoc lidem v syrském Kurdistánu. Působí v novinářském sdružení Femisphera. Věnuje se přednáškové a publikační činnosti. Je maminkou pětileté Magdalénky. „Vítězství pro mne znamená obrovské překvapení. S kolegyněmi jezdíme do válečných oblastí, do chudých zemí, dokumentujeme ženskou sílu a poukazujme, co ženy celého světa spojuje. Jsem přesvědčena, že je to právě ona ženská vnitřní síla a je jedno, v jakých kulturních, společenských nebo ekonomických podmínkách ženy na světě žijí. Je to právě to, co nám ženám dovoluje, často i přes hrozné útrapy, vstát, jít dále a třeba ještě i pomáhat druhým," uvedla po převzetí ocenění Markéta Kutilová.

O soutěži:

Celostátní soutěž Žena regionu je určena všem ženám, jež svým aktivním přístupem motivují a obohacují ostatní, podílejí se na veřejném životě, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům nebo přispívají ke zlepšení a rozvoji svého regionu. Nejedná se přitom jen o veřejně známé a úspěšné osobnosti, ale především o obyčejné ženy, o jejichž smysluplných a nezištných aktivitách nemá veřejnost ani média většinou ani tušení. Soutěž se koná pod záštitou Senátu Parlamentu České republiky, Asociace krajů ČR aPardubického kraje. Vyhlašovatelem soutěže je od roku 2009 společnost Prime Communications, s. r o.

Zdroj a foto: místopředsedkyně Senátu PČR Miluša Horská