Dotace pro kulturu a památky zase až v příštím roce…

Pardubice – Poslední letošní individuální dotace do kultury a památek schválili tento týden radní a v jednom případě doporučili dotaci ke schválení zastupitelstvu.  O další dotace v této oblasti bude možné žádat až v příštím roce.

„Situace není jednoduchá, ale vzhledem k tomu, že některé subjekty musely dotace vracet, protože své akce nemohly uskutečnit, můžeme tyto prostředky využít u rozpracovaných investic či rekonstrukcí památek," řekl náměstek hejtmana pro kulturu a investice Roman Línek. „Schválili jsme tak navýšení příspěvku pro vybudování nových prostor Divadla Exil pod Machoňovou pasáží z 50 na 90 tisíc korun. Římskokatolická farnost Kladruby nad Labem neuskuteční plánovanou opravu hřbitovní zdi, a k tomu určenou částku 80 tisíc korun jsme přidali k dotaci na obnovu kostela sv. Jana Křtitele v Semíně, kde se dokončuje první etapa rekonstrukčních prací," vysvětlil Línek.

Zastupitelé pak na prosincovém zasedání projednají návrh dotace 200 tisíc korun městu Letohrad na opravu vnitřního schodiště východního křídla zámku. To by mělo být hotové do konce června 2021.

O rozpočtu na rok 2021 se teprve jedná. Vzhledem k současnému ekonomickému propadu a nižšímu výběru daní je ale zřejmé, že i v dotačních titulech bude muset Pardubický kraj v dalších letech šetřit. „Čekají nás hubenější léta, ale budu se snažit, aby se to co nejméně dotklo zavedených kulturních akcí a také pokračující obnovy památek v našem kraji," sdělil Línek.

Zdroj a foto: Pardubický kraj