Dobráci z Jedlové mají nový dopravní automobil a připravují zbrojnici

Svitavsko – Pořízení již 214 dopravních automobilů pro dobrovolné hasiče podpořil Pardubický kraj v rámci státního dotačního programu. Každý úspěšný žadatel obdržel od kraje 300 tisíc korun, celkově tak pro tyto účely kraj vyčlenil již 64 milionů korun. Jednou z úspěšných obcí je také Jedlová nedaleko Poličky, kde nový automobil převzali místní dobrovolní hasiči a starosta Radomil Horníček z rukou hejtmana Martina Netolického.

„Dotační titul státu na pořízení dopravních automobilů pro dobrovolné hasiče se zpětně ukazuje jako velmi dobrý krok, a to i vzhledem k událostem posledních let, kdy se pro nás stala tato vozidla nepostradatelnými. Od roku 2016, kdy tento dotační titul vznikl, jsme z krajského rozpočtu podpořili nákup celkem 214 automobilů částkou 64 milionů korun. Pro obce se jednalo o velmi výhodné nastavení, jelikož dotace státu byla garantována na maximální možné výši 450 tisíc korun. Krajský příspěvek pak byl ve výši 300 tisíc korun na jeden dopravní automobil," řekl hejtman Martin Netolický.

Do budoucna se chce kraj zaměřit na rekonstrukci a stavbu zbrojnic

V minulých letech jsme debatovali, do jaké míry podporovat rekonstrukce a stavby nových požárních zbrojnic. „I po dohodě s krajským ředitelem HZS Pardubického kraje Alešem Černohorským a krajským starostou Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Josefem Bidmonem jsme dali přednost nákupu dopravních automobilů. Nyní již vidíme, že území se velmi dobře zajištěné, a proto jsme se dohodli, že nyní přijde čas právě na zbrojnice. Stejně jako v případě dopravních automobilů budeme podporovat projekty, které doporučí odborná komise složená jak z profesionálních, tak dobrovolných hasičů," řekl hejtman Martin Netolický.

Právě Jedlová je jednou z obcí plánujících vybudování nového zázemí pro své dobrovolné hasiče. „Jedlová je jednou z obcí, která požádala o dotaci na novou hasičskou zbrojnici pro svoji JPO III a v tuto chvíli dokončuje projekt. Od státu by tak obec měla získat částku 4,5 milionu korun, další 1,5 milionu bychom dle dohody přispěli z krajského rozpočtu," řekl hejtman Martin Netolický s tím, že zbývající náklady musí obec pokrýt ze svých zdrojů.

Autor: Mgr. Dominik Barták / Pardubický kraj
Zdroj a foto: Pardubický kraj