Do sběru bioodpadu se už zapojily 4000 domácností…

Pardubice – Počet domácností, které si na seznam tříděných komodit přidaly také recyklaci bioodpadu, v Pardubicích pořád stoupá a město tak mohlo tento týden ocenit dalšího, již čtyřtisícího jubilanta, respektive jubilantku. Stala se jí Dagmar Šlégrová z městské části Jesničánky, na kterou čekala cena v podobě poukazu na 2 tuny dražkovického kompostu a další drobnosti.

„Už mi přestalo vyhovovat jezdit s bioodpadem do sběrného dvora, mít popelnici na bioodpad přímo u domu je pro nás pohodlnější. Když jsem o hnědou nádobu žádala, ani jsem netušila, že je tu možnost nějaké výhry, velmi mě to překvapilo a samozřejmě zároveň potěšilo,“ podotýká s úsměvem čtyřtisící účastnice sběru bioodpadu Dagmar Šlégrová s tím, že část darovaného kompostu rozdělí mezi své sousedy.

Radnice se navíc postupně snaží rozšířit sběr bioodpadu i na další místa ve městě. „Jsem rád, že se projekt zaměřený na recyklaci biologicky rozložitelného odpadu uchytil a počet zájemců stále stoupá. Jen za loňský rok byly od účastníků vytříděny zhruba dva tisíce tun bioodpadu, který je dále zpracováván v dražkovické kompostárně. Město se ve spolupráci se Službami města Pardubic navíc snaží projekt rozšířit ze zástavby rodinných domů také do sídlištní zástavby, v současné době se hnědé kontejnery nacházejí na sídlištích na Dubině a Slovanech,“ dodává náměstek primátora zodpovědný za oblast životního prostředí Jan Nadrchal.

Kontejnery na ukládání bioodpadu město zájemcům zapůjčuje bezplatně, přičemž svoz těchto popelnic každou domácnost vyjde na 300 korun ročně. Zbylé „dvě třetiny“ nákladů pak hradí město, jež letos dotuje svoz bioodpadu částkou téměř 4,5 milionu korun. Sběr zeleného odpadu navíc účastníkům projektu nabízí bonus v podobě 50 kilogramů kompostu, které si mohou zdarma odvézt z dražkovické kompostárny. Právě zde totiž vytříděný biologický odpad končí, aby následně posloužil k dalšímu využití.

Ocenění bioodpad
« z 3 »

„Svoz bioodpadu od rodinných domků se velmi osvědčil. Jedná se o kvalitní zdroj suroviny pro výrobu kompostu, který i díky tomu byl v minulosti opakovaně oceněn titulem Kompost roku. Všichni, kteří se zapojí do svozu biologicky rozložitelného odpadu, přispívají k plnění podmínek stanovených novým zákonem o odpadech a zejména ke snížení podílu odpadu ukládaného na skládku,“ uvádí Aleš Kopecký, místopředseda představenstva společnosti Služby města Pardubic. „O kompost je dlouhodobě vysoký zájem, který v tuto chvíli nejsme schopni uspokojit. Již nyní máme zájemce o kompost, který bude k dispozici koncem srpna,“ doplňuje Jiří Strouhal, výkonný ředitel dceřiné společnosti SmP – Odpady.

Projekt separace bioodpadu Pardubice zahájily již v roce 2007 a kromě domácností jsou do něho zapojeny také pardubické mateřské a základní školy zřizované městem. Mimo to, mohou zdarma obyvatelé Pardubic biologicky rozložitelný odpad odkládat i na devíti separačních dvorech. Zájemci, kteří hnědý kontejner ještě nemají a rádi by si o něj zažádali, tak mohou učinit na webu města.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic

 
 
 • Na Pardubickém závodišti se opět bruslí!
 • Pardubice – Provoz Zimního sportovního parku byl zahájen. Na Pardubickém závodišti se bude od prosince až do února příštího roku

   
   
 • Univerzita Pardubice pozve budoucí studenty na Den otevřených dveří online…
 • Pardubice – Zájemce o studium osloví Univerzita Pardubice letos už pouze online. Plánovaný Den otevřených dveří na všech sedmi fakultách

   
   
 • Ateliéry pro umprumku v Ústí nad Orlicí patří mezi krajské priority v oblasti školství…
 • Ústí nad Orlicí – Hejtman Martin Netolický a radní pro oblast školství Josef Kozel navštívili v pátek město Ústí nad Orlicí.

   
   
 • Opilý řidič zapomněl svítit. Polámaný po skoku z okna zápasil se strážníky i zdravotníky…
 • Pardubice – Mikulášský víkend a strážníci v Pardubicích při něm od pátku do neděle řešili 320 událostí. Policistům strážníci předali dvě

   
   
 • Kraj chce na úpravách haly na Dašické spolupracovat se sportovními kluby…
 • Pardubice – Přestože sportovní hala na Dašické v Pardubicích spadá pod správu přilehlého gymnázia, to jí obvykle využívá jen na hodiny