Do podpory kultury putuje z kraje 32 milionů korun…

Pardubice – Zastupitelstvo Pardubického kraje rozhodlo na svém dubnovém zasedání o rozdělení 32 milionů do podpory kultury na území kraje. Do čtyř dotačních programů přišlo 452 žádostí, které byly z 93 procent kladně vyřízeny. Součástí této částky je i alokace určená na podporu profesionální kultury, což je 8,5 milionu pro Východočeské divadlo a Komorní filharmonii Pardubice, které zřizuje město Pardubice, a půl milionu pro soubor Barocco sempre giovane, které je mimo jiné pořadatelem Pardubického hudebního jara.

„Celkově největší suma, 14,2 milionu korun, směřovala na opravu památek. Tady je ta potřeba pochopitelně vyšší, ale myslíme si, že se nám podařilo rovnoměrně na celém území kraje podpořit projekty, které z hlediska našich památkářů, krajské samosprávy, Památkového ústavu i místních autorit to nejnutněji potřebují,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Roman Línek a pokračoval: „Namátkově třeba na Chrudimsku to je hrad Rabštejn, kde se podílíme na konzervaci a stabilizaci stavu hradu, ve Svojšicích na Pardubicku budeme podporovat konzervaci starobylé tvrze, v Dolní Dobrouči dostane kostel sv. Mikuláše za čtvrt milionu korun novou střešní krytinu, a na evangelickém kostelu v Chrudimi díky dotacím opraví střechu a věžičku. V letohradském zámku přidáme 100 tisíc korun na opravu schodiště ve východním křídle.“

Pardubický kraj patří k několika málo krajům, které podporují nejen vlastní kulturní instituce, ale také muzea a galerie zřizovaná městy, obcemi, soukromníky nebo veřejně prospěšnými subjekty. „Podporujeme tím jejich paměťovou funkci a v některých případech i jistou míru profesionalizace. Na rozdělení dohlíželo v každém okrese jedno ze čtyř krajem zřizovaných muzeí. Z podpořených aktivit je možné zmínit například zabezpečení expozice Po stopách Keltů v Nasavrkách, pomohli jsme dovybavit galerii města Holice, podílíme se stejně jako v minulých letech na další etapě restaurování Svitavského betlému nebo třeba v českotřebovském muzeu na restaurování souboru dámských čepců,“ jmenoval některé příklady Roman Línek.  Do tohoto programu kraj rozdělil 1, 2 milionu korun.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •