Dny chleba oslaví čtvrt století existence! Pekaři ocení nejlepší Chléb roku, přivítají veřejnost i kardinála Duku…

Pardubice – U příležitosti 25. výročí Dnů chleba se Svaz pekařů a cukrářů rozhodl pojmout oslavy v nové podobě. Tradiční pekařskou slavnost otevře tentokrát široké veřejnosti. Na pardubickém Pernštýnském náměstí proběhne 5. června 2019 Pekařský den s vyhlášením výsledků národní soutěže Chléb roku, reprezentativní chlebovou výstavou, ukázkami pekařského řemesla a ochutnávkami specialit. Organizátoři očekávají, že se jubilejního ročníku zúčastní okolo 500 pekařských odborníků z celého Česka.

Největší pekařskou událost v letošním roce podpoří svojí účastí několik významných osobností – Dny chleba spojené s Pekařským dnem slavnostně zahájí primátor Pardubic Martin Charvát. Chléb coby Boží dar následně posvětí kardinál Dominik Duka a ministr zemědělství ČR Miroslav Toman předá ceny vítězům soutěže Chléb roku 2019.

Pekařský den na Pernštýnském náměstí

Na Pernštýnském náměstí bude po celý den probíhat bohatý program spojený s popularizací chleba a pekařského řemesla obecně. Organizátoři věří, že se jim podaří překonat stávající český rekord z roku 2016, kdy shromáždili 102 nejrůznějších druhů chleba na jednom místě a zapsali se do Knihy českých rekordů. Desítky druhů chleba a dalších pekařských specialit bude moci veřejnost ochutnat a také zakoupit na místním jarmarku a nahlédne i trochu do historie. Přímo na náměstí bude k vidění funkční polní pekárna, která v minulém století běžně sloužila armádě a za den dokázala v terénu upéct až 2,5 tisíce porcí chleba denně. Pro menší děti připravili organizátoři dětskou pekárnu, kde si budou moci vytvarovat a upéci své výrobky. Součástí oslav bude též bohatý doprovodný zábavný program, ve kterém vystoupí např. kapela Šlapeto, cvičenci Sokola Pardubice, taneční skupina Artrosa či mažoretky.

Hodnocení chleba
« z 6 »

Novinky národní soutěže Chléb roku

Národní soutěž Chléb roku se uskuteční4. června 2019 v prostorách Střední průmyslové školy potravinářství a služeb Pardubice, která letos slaví významné výročí – 100 let od svého založení. Soutěžní chleby budou letos hodnoceny v nových kategoriích, které vychází ze současné výrobní praxe a spotřebitelských trendů na trhu: Chléb roku 900 – 1 200 g, Chléb roku 500 – 800 g, Chléb bez hranic, Novinka roku a Chléb mladých.

„Český chléb je naše ‚rodinné stříbro', které bychom měli chránit a udržovat i do budoucna. Národní soutěž Chléb roku je důležitá v tom, že soupeření pekařů přispívá k růstu kvality a nabízí spotřebitelům možnost zakoupit si chléb té nejvyšší jakosti. Věříme, že letošní Dny chleba přispějí k udržení vysoké kvality českého chleba, osvětě spotřebitelů a posílení našich gastronomických tradic," říká výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR, Ing. Jaromír Dřízal.

Na 80 vzorků soutěžních chlebů zhodnotí 20 certifikovaných zkušených komisařů a pekařských odborníků, kteří posoudí vzhled, tvar a objem, dále kůrku, střídku, vůni a samozřejmě chuť chleba. Výsledky prestižní soutěže organizátoři vyhlásí a ceny vítězům předají 5. června v rámci slavnostního ceremoniálu na Pernštýnském náměstí. Strategickým partnerem soutěže je již podesáté Tesco Stores ČR a.s., v jehož prodejnách budou vítězné a oceněné chleby nabízeny zákazníkům.

„Pečivo je jedna z klíčových položek na nákupním seznamu našich zákazníků. Chceme vždy nabízet to

nejlepší a nejkvalitnější, co na trhu můžeme nalézt. Zvláště to pak platí pro chléb. Díky národní soutěži Chléb roku a našemu 10letému partnerství jsme mohli našim zákazníkům vždy nabídnout ten nejlepší chléb, který se v naší zemi vyrábí. V TESCO vnímáme vysokou hodnotu, kterou tyto chleby mají. Ať už jde o kvalitu surovin, inovace, trendy či příběh, které se k vítězným produktům váží," říká Patrik Dojčinovič, výkonný ředitel Tesco pro ČR.

Trendy na chlebovém trhu

  • V současnosti vyrábí chléb v ČR cca 700 klasických pekáren. Ty provozují okolo 2 500 specializovaných pekařských speciálek, v nichž se prodává 15 % všech pekařských výrobků.
  • Zákazníci nakupují chléb nejčastěji v supermarketech (63 %) a v pekařských prodejnách (27 %).
  • Většina zákazníků (70 %) preferuje nákup nebaleného chleba v cenové hodnotě 21 – 30 Kč za kg.
  • Kvalita chleba a pečiva je pro spotřebitele velmi důležitá a se zvyšující se koupěschopností obyvatelstva roste počet těch, kteří jsou ochotni si za ni připlatit. Při výběru chleba je pro zákazníky nejdůležitější vzhled (36 %), výrobce (24 %) a další parametry např. kvalita, chuť, složení výrobku či předchozí zkušenost (22 %).
  • Cena je při nákupu důležitá jen z 15 % (cena je podstatná hlavně pro střední věkovou kategorii a pro osoby se základním vzděláním).
  • Při výběru chleba se spotřebitelé začínají orientovat na speciální a dražší druhy. Nejoblíbenější však stále zůstává klasický pšeničnožitný Konzumní chléb či jeho pomoučněná varianta Šumava.
  • Téměř 1/3 chlebového sortimentu dnes tvoří speciální druhy. Postupně roste poptávka po chlebu s vyšším podílem žitné mouky, celozrnných a vícezrnných chlebech. Zákazníci také čím dále více vyhledávají kvalitní kvasový chléb od regionálních a řemeslných pekáren.

Svaz pekařů a cukrářů v České republice, z. s., je významné potravinářské profesní sdružení, které hájí zájmy a podporuje činnost firem podnikajících v pekařském a cukrářském oboru. V současné době sdružuje 125 členů – pekáren a cukráren, dodavatelů strojního zařízení, surovin a služeb pro tyto obory a potravinářských škol. Více informací na www.svazpekaru.cz. Podrobné informace o fenoménu „chléb" naleznete na chlebovém portálu www.chlebnasvezdejsi.cz.

Zdroj a foto: Svaz Pekařů a cukrářů v České republice