Divadlo Sklep po čtyřech letech na prknech Východočeského divadla v Pardubicích

Pardubice – V loňském roce si připomněli příznivci legendárního pražského divadla Sklep půlstoletí jeho činnosti. Za tu dobu se v něm vystřídala celá řada osobností, z nichž mnohé získaly věhlas, především v oboru kinematografie. Stačí vzpomenout režiséry Milana Šteindlera, Ondřeje Trojana, Otakara Schmidta, Tomáše Vorla, Václava Marhoula,  kameramana Martina Dubu, mezi herci pak Jiřího Macháčka, Evu Holubovou, Tomáše Hanáka, ve Sklepu se mihla i Ivana Chýlková. Naopak ve filmu se občas objevili i David Vávra, Jiří Fero Burda, Tereza Kučerová, Jan Slovák a další.

O vzniku divadla již bylo napsáno mnoho, ze sklepa v Braníku se dění přemístilo na scény kamenných divadel po celé republice.

Z uskupení tehdejších adolescentů se za ta léta stal soubor vpravdě kultovní. Můžeme se jen dohadovat, které období bylo pro každého z jejich příznivců to nejlepší. 

Divadlo vzniklo jako spojení lidí blízkých nejen věkem, ale i myšlením. Na tom se za celou dobu nic nezměnilo. Nebylo to jako v profesionálních divadlech, kde dochází ke generační obměně. 

Není proto divu, že v sedmém desetiletí svých životů, které mnozí z herců prožívají, dochází k útlumu aktivit jednoznačně směřující k nevyhnutelnosti… To se ale ještě netýká pardubického představení.

Po čtyřleté pauze se vrací sklepovská Besídka 17. června na prkna Východočeského divadla, kam poprvé zavítala v roce 1997 a potom nepřetržitě do roku 2018.

Zda tomu tak bude i v letech příštích, to je ve hvězdách.

Autor: Vašek Mazal
Foto: divadlosklep.cz