Díky školám zapojeným do Recyklohraní se jen v Pardubickém kraji vybralo a na recyklaci předalo 8 471 kg baterií
KRAJ – Celkem 8 471 kg použitých baterií vybrali vloni v Pardubickém kraji žáci a studenti ze škol zapojených do vzdělávacího programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Prostřednictvím sběrového partnera, neziskové společnosti ECOBAT, již Recyklohraní předalo všechny tyto baterie na recyklaci. Nejvíce baterií v přepočtu na žáka odevzdali v Základní škole Vápno (okres Pardubice), a to 31,1 kg na žáka (celkem 1 150 kg).
Skvělé výkony předvedly i další organizace – Mateřská škola Březina (okres Svitavy), kde vybrali 5,94 kg baterií v přepočtu na žáka, nebo Mateřská škola Běstvina (okres Chrudim) s 5,92 kg baterií na žáka.
Do sběru se v Pardubickém kraji zapojilo 90 mateřských, základních a středních škol. Celorepublikově to bylo 1 135 škol a celková hmotnost vybraných baterií přesáhla hodnotu 106 tun. V rámci spolupráce s Recyklohraním však děti baterie nejen sbírají, ale také se vzdělávají – například jaké suroviny z baterií získáváme a k čemu nám slouží, jak baterie využívat odpovědně a bezpečně nebo jak správně využívat baterie v mobilním telefonu a co dělat, když se začnou přehřívat.
Každá baterie odevzdaná na recyklaci se počítá, důležitá je však také osvěta
„Školy se v loňském roce ve sběru opravdu činily. Máme radost z každé vybrané baterie, která byla předána na recyklaci. Za nejdůležitější však považujeme, že do škol se k dětem díky vzdělávacím aktivitám Recyklohraní dostává osvěta – dozvídají se, proč baterie třídíme a jak je správně používat. Navíc hravou a zábavnou formou," dodává Kateřina Vránková, ředitelka obchodního oddělení společnosti ECOBAT s.r.o.
Téma baterií řeší Recyklohraní také v nové metodické příručce Ekoabeceda aneb na cestě k odpovědné spotřebě. V minulém roce se školy také mohly zapojit do plnění osvětových úkolů zaměřených na baterie. Například v Recyklační výzvě: Dejme do pohybu nepotřebné elektro a baterie si mohli zahrát Recyklační Člověče, nezlob se, vytvořit reklamu, jak zvýšit sběr baterií nebo vytvořit Baterkožrouta – nádobu na použité baterie. V posledním úkolu s názvem Záhada zmizelých mobilů se žáci a studenti zase dozvěděli, jak správně používat baterie v mobilních telefonech a co dělat, když se přehřívají.

Materiály pro 4 věkové skupiny dětí
Zadání pro úkoly a aktivity jsou připravována ve variantách pro 4 věkové skupiny dětí – od mateřské školy přes první a druhý stupeň základní až po střední školu. „Snažíme se hledat cesty, jak témata třídění a recyklace, ale také odpovědné spotřeby nebo klimatické změny zprostředkovat dětem a současně i pedagogům ve formě, která pro ně bude srozumitelná a bude je bavit. Většinou k nim Recyklohraní zpracovává také krátké video, jehož cílem je krátce a srozumitelně představit téma, aby se pak žákům a studentům lépe pracovalo se zadáním," říká Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní, o.p.s.
Baterie mohou ve školách sbírat celoročně
Baterie mohou ve školách sbírat po celý školní rok. Kolektivní systém Ecobat jim je zdarma sveze a předá na recyklaci. Za odevzdané baterie školy získávají body do Celoroční hry s Recyklohraním. Vždy na konci školního roku je vyhodnoceno pořadí a 400 nejaktivnějších škol dostane diplom a odměny ve formě poukázek do nákupního řetězce. Body školy obdrží také za sběr elektrospotřebičů, mobilních telefonů, náplní do tiskáren a také za zapojení do osvětových aktivit a plnění úkolů.
Projekt Recyklohraní aneb Ukliďme si svět vznikl v roce 2008 a jeho cílem je informovat a vzdělávat žáky či studenty MŠ, ZŠ a SŠ z celé ČR o problémech životního prostřední a nutnosti recyklace. V průběhu školního roku jsou vyhlašovány zajímavé úkoly s environmentální tematikou. Pedagogičtí pracovníci ke své práci mohou využívat učební materiál, tzv. Ekoabecedu. Zájemci o praktickou výuku recyklace se mohou zapojit do nejrůznějších sběrových akcí na podporu zpětného odběru použitých baterií a drobného elektrozařízení. Do března 2025 se do programu zdarma registrovalo přes 3 927 škol. Bližší informace o aktivitách v rámci projektu, včetně fotogalerie, lze najít na www.recyklohrani.cz nebo na www.facebook.com/recyklohrani.
Hlavními partnery Recyklohraní, o.p.s. jsou společnosti ECOBAT s.r.o. a ELEKTROWIN a.s.
Autor: Jana Čechová
Zdroj a foto: Recyklohraní aneb Ukliďme si svět