Dětské domovy se chystají na Vánoce…

Pardubický kraj – K adventnímu času paří i návštěvy. Pro radního Bohumila Bernáška je tradicí navštívit všech pět dětských domovů zřizovaných  Pardubickým krajem. V Pardubicích, Holicích, Dolní Čermné, Poličce a v Moravské Třebové je v současnosti umístěno 140 dětí a mladistvých. 

„Ve všech domovech probíhají přípravy na vánoční svátky a na dětech je vidět jak se těší. Navzdory pohnutým osudům a komplikovaným vztahům v rodinách  by většina dětí chtěla jet na Vánoce domů. Bohužel, ne všem se toto vánoční přání vyplní,“ sdělil radní pro školství Bohumil Bernášek. Ten také dětem přivezl tašky s dobrotami.  

Reklama

V Moravské Třebové připravili vánoční večer s předstihem už na 19. prosince. „Děti si připravily vystoupení a předávat se budou i dárky. Následovat bude večeře dětí i zaměstnanců domova. Podávat budeme bramborový salát a řízek. Cukroví připravily děti s tetami. Většina dětí bude na Štědrý den u rodičů a blízkých. S příbuznými dětí spolupracujeme dlouhodobě a díky tomu většina dětí není o svátcích v dětském domově,“ sdělil ředitel dětského domova v Moravské Třebové Libor Širůček. 

Pravidelnou besídku pro sponzory a hostitele připravili v Dolní Čermné. Na generální zkoušku moderní verze Červené Karkulky dorazil i radní Bohumil Bernášek. O zábavné momenty nebyla nouze. „O vánocích zůstává v našem domově jen 7 dětí ze 41. Mezi dárky budou i ty od dětí ze ZŠ na ulici Jiráskova ve Vysokém Mýtě,“ poznamenala Stanislava Švorcová, ředitelka dětského domova v Dolní Čermné

O něco více dětí bude trávit vánoce v dětském domově v Pardubicích. „Bohužel přibývají problémy v rodinách a tím pádem vzrůstá počet dětí v dětských domovech, i těch, které zůstávají na Vánoce,“ informovala Kateřina Fialová z domova v Pardubicích. Ani zde nebudou chybět dárky a každému dítku se splní minimálně jedno přání. „Podporu máme v celostátních programech, ale dárky máme i od místních firem. Například od HC Dynamo Pardubice jsme získali spoustu plyšáků. Štědrovečerní večeře bude 24. prosince. Děti ji budou chystat už od dopoledne,“ dodala Kateřina Fialová. V domově žijí i sourozenecké skupiny, ty budou sdílet vánoční pohodu spolu.  

V Poličce jsou tři dětské skupiny. Dvě žijí v bytech a jedna v budově dětského domova. S tetami a strejdy si užijí Vánoce po svém. Lišit se budou stromečky i slavnostní pokrm. Na stolech se tak objeví řízek, ryba nebo maso s hranolky. Chybět nebude cukroví, které si děti mezi sebou porovnávají a soutěží o nejlepší. „V letošním roce frčí přání týkající se sportovního vybavení, například koloběžky a kola. Mezi dárky nebudou chybět hry. Stejně jako v minulých letech podpořila dětský domov kavárna Chocco café z Litomyšle, která ve svém provozu pověsila dětská přání na stromek. Zákazníci i personál si je mohli vzít a splnit dětské sny,“ prozradila ředitelka Miroslav Přiklopilová.  

Reklama

V dětském domově v Holicích zažili pravý vánoční zázrak. „Letos na Vánoce na nás čekalo neskutečné překvapení. Jeden z našich dospělých kluků v listopadu udělal řidičský průkaz.  V rámci projektu „Daruj hračku“ si napsal o auto, i když jsem mu říkala, že je nereálné, aby ho dostal.  Zázraky se však dějí a našel se dárce, který věnoval automobil po svém synovi,“ prozradila ředitelka Lucie Martinková. 

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •  
Reklama