„Děti jsou u pohádek dobrým publikem. Zlobí spíš rodiče," říká principálka Týbrďo divadla!

Pardubice – Tradiční pohádky v netradičním kabátě. To je doména pardubického Týbrďo divadla!, které má své zázemí má v Divadle Exil v Machoňově pasáži. Kromě hlavního sídla je však soubor často k vidění na nejrůznějších akcích ve školách či školkách, slavnostech nebo třeba na Hravém odpoledni na farmě Apolenka ve Spojile u Pardubic

Venkovní hraní má své kouzlo 

„Venkovní hraní pod širým nebem mají své kouzlo. Ale zároveň je to i tak trochu svízel. Divadlo musí mít dobrý zvuk, ideálně porty. Když je nemá, záleží na síle hlasu herců. A ta potom musí být opravdu velká, maximální," konstatovala principálka Týbrďo divadla! Jana Kaucká.

„Děti bývají dobrým publikem. Často zlobí spíše rodiče, že se třeba při venkovních akcích spolu baví. Proto musí být v každé pohádce alespoň pět vtipů pro dospělé. To je takový fígl, který nám poradil kolega z Divadla Exil Tomáš Klement," poznamenala Jana Kaucká, kterou „kočovat" s pohádkami baví.

Dětské publikum je jiné než dospělé

„Divadlo miluji a jsem šťastná, že ho můžu hrát jak pro děti, tak i pro dospělé," sdělila herečka, která dospělé publikum baví i dojímá v Divadle Exil.      

„Dětské publikum je jiné než to dospělé. Dospělý divák se podívá na hodinky, když ho představení nebaví, ale většinou neodejde. Dítě se klidně zvedne a jde pryč. Herec musí být plně soustředěný, vnímat reakce obecenstva a pokud cítí, že to třeba není ono, tak se snažit něco změnit a přizpůsobit dětskému divákovi. Je to docela náročná disciplína. Ale člověk hned velmi rychle pozná, jestli děti představení baví nebo ne," řekla principálka Týbrďo divadla!.

To má na repertoáru například tituly Za pohádkou kolem světa, Povídejme si, děti, Já, Baryk nebo Pohádka perníková, šípková a červená. Ta potěšila publikum Hravého odpoledne na farmě Apolenka. Tuto akci společně s Apolenkou pořádala Koalice nevládek Pardubicka za podpory Pardubického kraje a Evropské unie prostřednictvím projektu Komunita pro komunitu.   

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ