Deset lidí, devět případů. Rozbití, vypití a spící

Pardubice – S nálezy osob s různými problémy měli strážníci v Pardubicích ve čtvrtek plné ruce práce celý den. Začali hned před pátou ráno v nemocnici. Tam se uhnízdil bezdomovec polského původu. Odmítal prostory opustit a uklidit po sobě nepořádek. Po příjezdu hlídky však názor změnil.

O půl osmé šli strážníci budit 29letého muže do mezipatra bytového domu. Zjistili, že takto usnul těsně před cílem. Jeho kroky vedly k matce do bytu, ale nechtěl ji svým příchodem budit, proto ulehl na chodbě. Kam se poděla jeho bota, to už strážníci nezjišťovali, protože jeli do Studentské ulice vykázat dvojici bezdomovců, která obsadila přístřešek s popelnicemi a brání tak jejich užívání. Hlídka jim doporučila k táboření jiné místo.

Před osmou hodinou strážníci spatřili na autobusové zastávce muže s krvácející ránou na hlavě. 73letý muž hlídce řekl, že se mu asi před půl hodinou zamotala hlava a upadl. Strážníci proto u muže vyčkali do příjezdu záchranné služby.

Před desátou hodinou si strážník mimo službu všiml muže, který je už nějakou dobu v pátrání a přivolaná policejní hlídka jeho zjištění potvrdila a 54letého muže si rovnou převzala.

Půl dvanácté. Na Palackého třídu přivolal strážníky občan, který si všiml muže, ležícího na lavičce. 46letý muž dýchl strážníkům 3,55 promile alkoholu, což odpovídalo vypité lahvi rumu, která tam ležela s ním. S tímto výsledkem jej však odmítla převzít záchytná stanice, proto jej záchranná služba odvezla do nemocnice.
Chvíli po čtvrté hodině jela hlídka budit 30letého muže. Ne že by nešel probudit, ale ležel v bytovém domě za výtahovou šachtou. Prý tam čekal na kamaráda, který má zrovna odpolední směnu. Strážníci mu k čekání doporučili jiné místo.

O půl sedmé večer opět suplovali budíček. Tentokrát u fontány u hlavního nádraží, kde se ke spánku uložil známý 40letý bezdomovec. Ten byl zlitý nejen vytrvalým deštěm, ale také alkoholem. Strážníci dokázali kvantifikovat pouze ten alkohol a to na hodnotu 2,8 promile. To v kombinaci s nepořádkem na místě a hrubému chování k hlídce mu zajistilo pobyt na záchytné stanici.

A tečku za tímto maratonem udělal před jedenáctou hodinou v noci muž, který se strážníkům zjevil na jízdním kole. Svůj velociped šněroval ulicí takovým způsobem, že jej strážníci nemohli přehlédnout. 46letý muž ještě chvíli předstíral, že blikající vozidlo ani hlídku vůbec nevidí. Poté však došel poznání, že v tomto stavu autu neuteče. Strážníci přitom zjistili, že muž má v sobě 2,29 promile a na čele krvavé zranění. Těch 2,29 promile mu způsobil alkohol a tu ránu na hlavě chodník ve spolupachatelství s gravitací. Strážníci muže předali záchranné službě a jeho případ pak správnímu orgánu.

Pokud jste dočetli až sem, toto je souhrn osob, kterými se strážníci z nějakého důvodu museli zabývat během jediného dne – šlo o celkem deset osob. Ve čtyřech případech se na tom velmi silně podepsal démon alkohol.  

Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice