Den památek přilákal tisíce návštěvníků…

Pardubice – Osmnáctý ročník Dnů evropského dědictví (EHD) přilákal na pardubické pamětihodnosti během dvou dnů zhruba 5000 návštěvníků. V návštěvnosti stále vede pardubický zámek, který i přesto, že prochází rekonstrukcí, navštívilo přes tisíc návštěvníků. Za „skokana roku“ by mohla být označena pardubická radnice. Tu během jediného odpoledne navštívilo 420 lidí.

„O prohlídku radnice, která se veřejnosti představila poprvé po právě dokončené rekonstrukci, byl ohromný zájem. Naši průvodci se během odpoledne ani na chvilku nezastavili. Velký zájem byl i o návštěvu Larischovy vily, kam během jediného dne přišlo 450 návštěvníků,“ řekla organizátorka této celoevropské kulturně poznávací akce v Pardubicích Jana Fiedlerová z oddělení kultury pardubického magistrátu.

V Pardubicích se letos během druhého zářiového víkendu otevřelo návštěvníkům, většinou zcela bezplatně, dvacet zajímavých, a často jen zřídka přístupných míst. Vedle památek, včetně pěti kostelů, to byly například zákulisí městského divadla, okresní archiv, krajská knihovna či pardubický pivovar. Potvrdil se také stabilní zájem o procházky městem za doprovodu znalců pardubické historie, na něž se vydalo na 200 lidí.

Dny evropského dědictví jsou celoevropskou kulturně poznávací a výchovnou akcí.  V České republice se konají už od roku 1991, kdy se vždy v první polovině září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Pardubice se k této akci poprvé připojily v roce 2002.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic 

  •  
  •