Den Architektury je letos ve znamení svobody; pestrý program nabídne i v Pardubickém kraji…

KRAJ – V pořadí 9. ročník festivalu DEN ARCHITEKTURY zve na začátku října na prohlídky jindy nepřístupných staveb, urbanistické i historické procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků, workshopy, představení, přednášky či filmové projekce.

Festival se uskuteční v termínu od 1. do 7. října ve více jak osmdesáti městech a obcích po celé České republice a šestnácti místech na Slovensku.  Hlavní tematickou linií letošního ročníku je tzv. Svobodná architektura – stavby vzniklé u nás po roce 1989. V programu se odráží ale i další významná výročí letošního roku a významné milníky domácí i evropské historie. „Chceme ukázat, jak porevoluční vývoj ovlivnil naše prostředí a to jak v pozitivním i negativním smyslu. Svoboda po roce 1989 umožnila například pořádat architektonické soutěže o kvalitu, ne všechny obce a města ovšem využily tohoto nástroje k získání kvalitní současné architektury. I takové příklady chceme představit," popisuje zakladatelka a ředitelka Dne Architektury, renomovaná architektka Marcela Steinbachová. Druhá tematická linie letošního ročníku oslaví stoleté výročí od založení vlivné výmarské školy Bauhaus, která určila směr tehdejší architektury a umění a má dodnes velký vliv i na architekturu současnou.

Už nyní se můžeme těšit na mimořádně pestrou paletu akcí, jako jsou prohlídky jindy nepřístupných staveb v rámci Hurá dovnitř!, urbanistické i historické procházky, workshopy, představení a samozřejmě na odborné přednášky či filmové projekce. Samostatnou kapitolou bude již tradičně festival Film a Architektura.

Pardubice připravují procházku včetně diskuze s názvem Městská útulna: zážitek divočiny v útrobách civilizace, která se zamýšlí nad tím, jestli je možné přenést model horských útulen do městského prostředí. Návštěvníci výstavy Doba Plastová se mohou zúčastnit diskuze kurátorek Terezy Novákové a Terezy Záchové na téma reflexe recyklace a ekologie v současném umění. V Pardubicích dále program nabídne projekci filmu Lidský rozměr, který přináší zamyšlení o životě ve městě a roli veřejných prostorů pro vytváření pospolitosti a blízkosti mezi lidmi. V Litomyšli si připomenou procházkou problematické stavební zásahy z 2. poloviny 20. století s historičkou architektury Annou Waisserovou a kurátorem Městské galerie Litomyšl Stanislavem Vosykou. Po uměleckých dílech se vydají zájemci v ulicích Vysokého Mýta se spolkem proMejto. Spolek nabídne i tradiční neformální setkání spojené se zahájením výstavy o umění ve veřejném prostoru s umělcem Kurtem Gebauerem. V Žamberku se vydají po architektuře města napříč staletími pro všechny, kdo chtějí chodit po městě s otevřenýma očima s průvodkyní Vlaďkou Šulcovou.

města Pardubického kraje s programem Dne Architektury:

Litomyšl, Pardubice, Vysoké Mýto a Žamberk

Podrobný program mezinárodního festivalu Den architektury 2019 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku je k dispozici na www.denarchitektury.cz.

Zdroj a foto: SMART Communication s.r.o.