Další ročník sběru PET lahví a papíru ve školách je u konce

Pardubice – Dětem v mateřinkách a základních školách se v rámci tohoto školního roku podařilo během dalšího ročníku sběru PET lahví a papíru nasbírat skoro 6 tun plastu a více jak 32 tun papírového odpadu. Do sběru se děti zapojily spolu se zahájením školního roku, tedy v září 2021. 

Sběr plastových PET lahví probíhal ve školách již po dvaadvacáté, vytříděný papír pak služby od dětí sbíraly čtvrtým rokem. Princip vyhodnocování je přitom v obou případech stejný každý rok, celkové separované množství surovin se přepočte na počet žáků, kteří školu navštěvují. Výsledky jednotlivých škol jsou v tomto ročníku sice srovnatelné, oproti loňskému roku se však děti do třídění pustily s větší vervou. „Jsem rád, že tato aktivita dětí baví. Snažíme se je každým rokem motivovat, aby se pro ně třídění stalo v každodenním životě samozřejmostí a aby jej braly jako jednu z možností, jak pomoci životnímu prostředí. To, co se navíc ve školce nebo škole naučí, pak mohou předat dále, ať už v rámci rodiny nebo svým vrstevníkům či v budoucnu také svým potomkům," podotýká náměstek primátora Jan Nadrchal, který zodpovídá za politiku životního prostředí.

Sběr plastových PET lahví a papírového odpadu organizovalo město ve spolupráci se Službami města Pardubic (SmP) po celý školní rok. Do soutěže se tentokrát zapojilo 23 převážně mateřských škol, pro všechny zúčastněné školy město spolu se službami připravilo finanční odměnu v celkové výši 80 tisíc korun. Na prvním místě se ve sběru PET lahví umístila již poněkolikáté MŠ Čtyřlístek, jejíž děti zde během roku nasbíraly 938 kilogramů plastů, tedy přes 12 kilogramů na jednoho žáka. Na jeden kilogram je přitom potřeba přibližně 25 plastových lahví. Na druhém místě se umístila MŠ Doubek ve Svítkově s více jak 689 kilogramů plastů, tedy 6,6 kilogramů plastů na jedno dítě, a třetí skončila Základní a mateřská škola A. Krause, kde každé dítě nasbíralo v průměru 6,1 kilogramů plastů, dohromady se škole tedy podařilo nastřádat zhruba 302 kilogramů plastových PET lahví. „Moc si vážíme práce učitelek a všech dalších pracovníků pardubických školských zařízení, která se do soutěže zapojila. Bez jejich úsilí by soutěž neměla smysl. Vytříděný materiál končí na třídící lince, odkud putují jednotlivé druhy surovin k dalšímu využití nebo zpracování," dodává Aleš Kopecký, místopředseda představenstva SmP.

Ve sběru papíru zvítězily děti z MŠ Dražkovice, které dokázaly nasbírat téměř 3 tuny papírového odpadu, v přepočtu na žáka je to více jak 75 kilogramů. Na druhém místě se umístila MŠ Čtyřlístek, kde každé dítě nasbíralo necelých 38 kilogramů papíru (dohromady 2,88 t) a třetí skončila MŠ Kytička se zhruba 29 kilogramy na dítě (dohromady 4,36 t).

Autor: Iveta Koubková
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic