DAKO-CZ kvůli koronaviru přijalo soubor opatření. Cílem je udržet výrobu…

Chrudimsko – Lidé z kanceláří jsou doma na home office, výroba ale pokračuje v nezměněném režimu, samozřejmě s maximálním důrazem na ochranu všech zaměstnanců. DAKO-CZ, přední výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla, má díky rozvoji železniční dopravy vysokou zakázkovou naplněnost. Proto třemošnický podnik přijal celý soubor opatření, aby dokázal udržet výrobu. „Respektujeme všechna nařízení, která vláda ČR vydala, a snažíme se udržet naše zaměstnance zdravé,“ ubezpečuje Dagmar Matúšová, generální ředitelka DAKO-CZ.

Výroba pokračuje v nezměněném stavu, je ale potřeba tuto situaci udržet co nejdéle, proto firma přijala opatření k zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců. Zaměstnancům je například při vstupu do areálu firmy měřena teplota. V celé společnosti jsou instalovány antibakteriální prostředky, byl vytvořen speciální úklidový režim, vše je důsledně dezinfikováno. Napříč společností jsou k dispozici dezinfekční roztoky, gely a jsou instalovány antibakteriální (dezinfekční rohože).

„Naši zaměstnanci jsou vybaveni rouškami a přijali jsme mnoho opatření, kterými jsou všichni povinni se řídit. Máme připravený i krizový scénář, pro případ, že by došlo k nákaze některého z našich zaměstnanců. Veškeré kroky pochopitelně koordinujeme také s externími společnostmi v našem areálu. Tyto společnosti přijaly všechna naše opatření,“ říká Dagmar Matúšová.

V DAKO-CZ vznikl krizový štáb, ve kterém je zastoupeno vedení společnosti a pravidelně informuje zaměstnance o aktuálním stavu. Ve firmě dosud není nakažen žádný ze zaměstnanců, nicméně byla přijata opatření i k tomu, aby nedocházelo ke shluku osob a všechny pracovníky, kteří se vraceli ze zahraničí (nejen z rizikových oblastí) firma z preventivních důvodů nechala doma.

„Našim THP zaměstnancům umožňujeme home office. Díky pokročilým technologiím vzdáleného přístupu mohou již druhým rokem plnohodnotně pracovat kdekoliv v rámci naší republiky nebo ze zahraničí. Veškeré porady a setkání v rámci společnosti jsou zrušeny, aby nedošlo k fyzickému kontaktu mezi zaměstnanci. Komunikujeme společně po telefonech, e-mailech a využíváme zbrusu novou platformu interaktivních video konferencí,“ vysvětluje generální ředitelka společnosti.

V rámci komunikace se zákazníky firma zcela přešla na telekonference a veškerou agendu řídí pomocí e-mailů. Zrušeny jsou všechny služební cesty. Pokud jde o samotné zakázky a jejich expedici, zatím nedošlo k významnému omezení dodávek materiálu. V momentě, kdy tato situace nastane, je ji firma připravena řešit. Již v tuto chvíli je navíc připravený návrh možných řešení pro zákazníky.

„V rámci závodního stravování jsme přešli na speciální režim. Jsou přesně vyčleněny časy, kdy a jaké skupiny osob se v jídelně mohou pohybovat. Jídelna je po každé skupině, tedy po 30 minutách, zcela dezinfikována a teprve poté je povolen vstup další skupině. Vše je k dispozici v balené podobě, na mysli mám příbory, pečivo a podobně. Zaměstnanci naší společnosti se v jídelně také nemohou potkat s žádnou jinou osobou mimo své kolegy z DAKO-CZ,“ doplnila Dagmar Matúšová.

O DAKO-CZ, a.s.

Společnost DAKO-CZ je předním výrobcem pneumatických, elektromechanických a hydraulických brzdových systémů pro kolejová vozidla s více jak 200letou tradicí. Firma s  ročním obratem převyšujícím 40 milionů eur (což je jedna miliarda českých korun), na kterém se ze 70 % podílí zahraniční zakázky, sídlí v Třemošnici ve východních Čechách. Většinovým vlastníkem společnosti je společnost CZECHOSLOVAK GROUP a.s. Druhým akcionářem je společnost Tatravagónka Poprad a.s., nejvýznamnější výrobce nákladních železničních vozů a podvozků v Evropě. Tatravagónku spoluvlastní skupina Optifin Invest a přepravní společnost Budamar Logistics.

V červnu roku 2019 firma vzdala hold vynálezci Josefu Daňkovi, který v poválečných letech se svou vývojovou skupinou vyvinul klíčové prvky pneumatického brzdového systému, a přejmenovala ulici, ve které sídlí, na Josefa Daňka 1956. Rok 1956 v názvu znázorňuje rok, kdy došlo k mezinárodnímu schválení pneumatického brzdového systému DAKO CV, CV1 a CV1D.

DAKO-CZ dodává brzdové systémy a komponenty pro nákladní a osobní vozy, příměstské jednotky, lokomotivy, vozy metra i tramvaje. Kromě společností Siemens Mobility a Stadler Rail AG patří mezi odběratele produktů společnosti DAKO-CZ například též Tatravagónka Poprad a.s. či Škoda Transportation a.s. Kolejová vozidla s brzdami DAKO je možné vidět nejen v Evropě, ale také v Číně, Indii, Malajsii, Indonésii či Alžírsku, kde společnost spolupracuje se světovými výrobci kolejových vozidel a provozovateli kolejové dopravy. Společnost má vlastní vývoj, disponuje moderní zkušební laboratoří a konstrukčním pracovištěm.

Zdroj a foto: PP Partners Prague

  •  
  •