Cyklisté jezdí Pardubickým krajem už i po „osmičce"

KRAJ – Pardubickým krajem vede přibližně 80 kilometrů dálkové cyklotrasy číslo 8 s označením „severní magistrála". Cyklotrasa sem vstupuje od Týniště nad Orlicí nivou řeky Tiché Orlice v Chocni (místní část Plchůvky), z Chocně pokračuje v souběhu se stávající dálkovou cyklotrasou číslo 18 až do Ústí na Orlicí, z Ústí nad Orlicí nahradila cyklotrasu 4061 do České Třebové a dále pokračuje do Rybníka, Třebovic a Lanškrouna. Pardubické území opustí u Hoštejna a vstoupí na území Olomouckého kraje. Realizace značení je rozdělena na několik etap, které jsou prováděny postupně podle připravenosti infrastruktury v území a finančních možností.

„Od loňského roku jsme intenzivně jednali, vyhledávali a plánovali cyklistické propojení dálkovou cyklotrasou mezi Pardubickým a Královéhradeckým krajem. V zimě jsme našli shodu s dotčenými subjekty na propojovacím bodu mezi kraji a následně i na vedení cyklotrasy. Nyní jsou v Pardubickém kraji již vyznačeny vybrané úseky dálkové cyklotrasy č. 8 a na dalších se pracuje. Považuji to za dobrý výsledek spolupráce mezi kraji, městy a obcemi," sdělil krajský radní pro sport Alexandr Krejčíř.

Momentálně jsou na území Pardubického kraje vyznačeny tyto úseky cyklotrasy číslo 8:

1.            úsek: Plchůvky – Choceň – Brandýs n/O – cca 13,2 km
2.            úsek: Ústí n/O – Rybník (zastávka) – cca 14,5 km

Na jaře roku 2023 bude proznačen úsek Lanškroun – Hoštejn – cca 20 km.

Dálková CT 8 vede v koridoru Děčín – Česká Lípa – Liberec – Jičín – Hradec Králové – Týniště nad Orlicí – Choceň – Ústí nad Orlicí – Česká Třebová – Lanškroun – Hoštějn – Zábřeh – Rýmařov – Krnov – Opava – Ostrava.

Královéhradecký kraj: Do Královéhradeckého kraje vstupuje CT 8 v Českém ráji symbolickým skalním útvarem Pekařova brána. Dále pokračuje po bývalé CT 14 přes Jičín a Hradec Králové do Týniště nad Orlicí. Zde se po dohodě se zástupci dotčených obcí odkloní směrem na Borohrádek a v Čermné nad Orlicí opouští Královéhradecký kraj. Proznačení celé trasy v Královéhradeckém kraji by mělo být hotovo na jaře příštího roku, aby už příští léto mohli cykloturisté využívat další úsek nové dálkové cyklotrasy. „Bezpečná cyklodoprava je aktuálně jedním z hlavních cílů Královéhradeckého kraje. Již od roku 2015 podporujeme koordinaci i samotnou výstavbu nových cyklostezek a i přes složitou ekonomickou situaci se snažíme tuto podporu stále navyšovat. Vytvoření tzv. severní magistrály, do které je zapojeno šest krajů, je zároveň skvělým cykloturistickým produktem," řekl radní Královéhradeckého kraje pro regionální rozvoj Adam Valenta.

Olomoucký kraj: „Rovněž Olomoucký kraj se zapojil do příprav vyznačení cyklotrasy č. 8. V prvním kroku byly definovány styčné body napojení, což je z jedné strany Hoštejn, z druhé strany Rýmařov. Zároveň jsme navrhli i vedení cyklotrasy naším krajem. Trasa povede na Zábřeh, dále na Leštinu, Sudkov, Dolní Studánky, Nový Malín a po lesních cestách se dostane až do Rýmařova. Vyznačení plánujeme v synchronizaci s Pardubickým a Moravskoslezským krajem. Ruku v ruce ale říkáme, že nejde jen o vyznačení, ale o vedení cyklistů po bezpečných komunikacích. Takže například nyní už komunikujeme s městem Zábřeh, které se chystá v daném koridoru vybudovat nové cyklistické úseky," uvedl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Jan Šafařík.

Více informací lze nalézt na http://www.vychodni-cechy.info/dalkove-cyklotrasy/ 

Autor: Bc. Denisa Píšová
Zdroj a foto: Pardubický kraj