Cvičné legendy amerického letectva na Aviatické pouti…

Pardubice – Pardubické letiště je již čtvrt století spojeno s výcvikem vojenských pilotů a dalo by se říci, že cvičná vojenská letadla k pardubickému letišti neodmyslitelně patří. Přesvědčit se o tom budou moci i návštěvníci letošního již devětadvacátého ročníku Aviatické pouti. Ta aviatické příznivce přivítá ve dnech 1. a 2. června na pardubickém letišti. Vedle současných letadel Centra leteckého výcviku se divákům představí také dva cvičné legendární stroje používané k výcviku amerických pilotů jak ve druhé světové válce, tak v případě druhého stroje následně od konce čtyřicátých let.

„Na cvičná letadla jsou kladeny náročné požadavky. Musejí vydržet náročný provoz v leteckých školách, mnohdy musejí snášet neodborné zásahy cvičících se pilotů a mnohé chyby jim i odpustí, ale na druhou stranu nesmějí být moc hodné, aby v podstatě létaly samy," říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti a pokračuje: „Obě letadla tyto požadavky splňují, o čemž svědčí počty vyrobených kusů, jejich dlouholetá služba a především tisíce vycvičených pilotů. Starším z dvojice je legendární dvouplošník Boeing Stearman. Jeho vznik spadá do první poloviny třicátých let, ale hlavní podíl na výcviku pilotů měl tento typ ve druhé světové válce, kdy se na něm cvičili nejen američtí vojenští a námořní piloti, ale třeba i piloti britské RAF a výcvik na nich v té době uskutečnilo i několik Čechoslováků. Druhý typ je v podstatě nástupcem Boeingů Stearman v americkém letectvu. Jedná se o typ Beechcraft T-34 Mentor a již pouhým porovnáním obou letadel je patrné, jakým vývojem prošlo letectví během druhé světové války. Tento pokrok se odrazil i v konstrukci cvičných strojů, protože Mentor je celokovový dolnoplošník se zatahovacím podvozkem a uzavřenou kabinou poskytující posádce podstatně více pohodlí než otevřené pilotní prostory dvouplošných Boeingů Stearman."

Cvičné legendy amerického letectva na Aviatické pouti
« z 5 »

Množství dalších zajímavých letadel bude obsahovat bohatý, více než pětihodinový letový program, který je 1. a 2. června připraven pro návštěvníky pardubického letiště. Jeho součástí bude i jedinečná a neopakovatelná česká premiéra ukázky Red Bull Air Race a pochopitelně nebude po oba dny chybět pestrý pozemní program s rozmanitou paletou atrakcí, dětských soutěží a ukázek.

Zdroj a foto: Sdružení Aviatické Pouti