Čtvrteční podvečer s sebou přinesl nejúspěšnější sportovce regionu…

Pardubice – Desítky sportovců se včera večer vystřídaly na podiu Kulturního domu Hronovická, aby si zde převzaly ocenění za Nejúspěšnější sportovce Pardubicka za rok 2019. Mezi vyhlášenými osobnostmi nechyběly jak tváře známé již z předchozích let, tak řada nováčků, o další dva členy se rozrostla také Síň slávy pardubického sportu.

Začátek roku patří vyhlašování ankety Nejúspěšnější sportovci Pardubicka již několik let. Tentokrát se ocenění dočkalo dvaadvacet sportovců v kategoriích jednotlivců zahrnujících jak mládež a dospělé, tak i handicapované sportovce, v kategorii družstev bylo vyhlášeno dohromady šest nejlepších týmů, u kategorie trenérů bylo pro změnu předáno celkem pět ocenění. A stejně jako v předchozích ročních, také ten letošní prokázal, že nejvíce se sportovcům daří v oblasti atletiky či veslování. „Je potěšující vidět, že výkony, respektive rekordy se v jednotlivých sportovních odvětvích a disciplínách posouvají stále dále, téměř k hranicím lidských možností,“ podotýká primátor Pardubic Martin Charvát s tím, že i letos byly předány ceny za mimořádný výkon, které putovaly do rukou Richarda Hynka a mladého šachisty Jiřího Boučka.

Každoročně je vyhlašováno celkem osm kategorií a postupně je rozšiřována také Síň slávy pardubického sportu. Loni do ní byli slavnostně uvedeni kanoista Václav Horyna a bývalý československý hokejista Bohuslav Šťastný. „Do dvaatřicetičlenné Síně slávy vstoupil bývalý úspěšný hokejový reprezentant a v historických tabulkách nejlepší nahrávač a druhý nejproduktivnější hráč pardubického hokejového klubu Otakar Janecký. Druhou osobností je mistr ČSSR v hodu diskem, atletický trenér a vedoucí trenér Sportovního centra mládeže Pardubického kraje Českého atletického svazu Pavel Studnička,“ informuje náměstek primátora pro sport Jakub Rychtecký, který se letos poprvé rozhodl udělit cenu náměstka pro sport, a to dostihovému žokeji a pětinásobnému vítězi Velké pardubické Janu Faltejskovi. „V letošním roce se Pardubice staly nositelem jedinečného a prestižního putovního titulu Evropské město koní. Tuto poctu chápeme nejen pro město samé, ale pro celý region, rozhodl jsem se tedy v tento výjimečný rok poukázat a ocenit velkou dostihovou osobnost Jana Faltejska, který není spjat s Pardubicemi pouze pěti vítězstvími ve Velké pardubické, ale pochází z našeho regionu, z Kladrub nad Labem, kde je jeden z nejstarších hřebčínů na světě,“ zdůvodňuje svůj výběr náměstek Jakub Rychtecký.

Čtvrteční podvečer s sebou přinesl nejúspěšnější sportovce regionu
« 1 z 20 »

Kategorie mládež – jednotlivci (10):

Čejka, Jan (plavání, (Sport Club Plavecký areál Pardubice)
Doležálek, Jan (atletika, Hvězda Pardubice)
Franěk, Matyáš (atletika, Atletický klub AC Pardubice)
Haleš, Martin (florbal, Sokoli Pardubice)
Krpatová, Lucie (badminton, TJ Sokol Polabiny)
Kubeš, David (sjezdové lyžování, TJ Tesla Pardubice)
Moravec, Adam (bikros, TJ BMX Pardubice)
Ročková, Beáta (beach volejbal, Beach Service club)
Rychtaříková, Nikola (krasobruslení, Krasobruslařský klub Pardubice)
Štěpánková, Zuzana (veslování, Český veslařský klub Pardubice)

Kategorie dospělí – jednotlivci (10):

Friedrich, Jonáš (veslování, Český veslařský klub Pardubice)
Hančová, Petra (lyžařský orientační běh, OK Lokomotiva Pardubice)
Janů, Jan (atletika, Hvězda Pardubice)
Jeřábek, Jan (fotbal, FK Pardubice)
Makrlík, Petr (crossminton, TK Východočeská sportovní)
Milík, Václav (plochá dráha, Auto Moto klub Zlatá přilba Pardubice v AČR)
Půlpán, Viktor (basketbal, BK JIP Pardubice)
Rolenc, Ondřej (kanoistika, TJ Synthesia Pardubice)
Vondrová, Lada (atletika, Hvězda Pardubice)
Zapletal, Matyáš (golf, Golf Club Kunětická hora)

Kategorie mládež – družstva (1):

Družstvo dorostu (badminton, TJ Sokol Polabiny)

Kategorie dospělí – družstva (5):

Golf Club Kunětická hora (golf)
Sokoli Pardubice (florbal)
Družstvo žen – Sport Club Plavecký areál Pardubice (plavání)
Krasobruslařský klub Pardubice – skupina synchronizovaného bruslení AVALANCHE (krasobruslení)
FK Pardubice (fotbal)

Kategorie handicapovaný sportovec (2):

Enge, Michal (atletika, Atletika Bez Bariér Pardubice)
Šperk, Miroslav (basketbal, Wheelchair Basketball Studánka Pardubice)

Kategorie trenér (5):

Baar, Pavel (atletika – víceboje, Atletický klub AC Pardubice)
Hlavsa, Martin (hokejbal, HBC Svítkov Stars Pardubice)
Jón, Jaroslav (atletika, Hvězda Pardubice)
Kletečka, Tomáš (veslování, Český veslařský klub Pardubice)
Krejčí, Jiří (fotbal, FK Pardubice)

Kategorie mimořádný výkon (2):

Bouška, Jiří (šachy, 2222 ŠK Polabiny)
Hynek, Richard (OCR závody)

Kategorie masters (1):

Kárníková, Jana (atletika, Hvězda Pardubice)

Síň slávy pardubického sportu (2):

Janecký, Otakar (lední hokej, Tesla Pardubice/HC Dynamo Pardubice)

  • ZOH 1992 – 3. místo
  • MS 1989, 1992, 1993 – 3. místo
  • MČSSR 1987, 1989 – 1. místo
  • Finská HL 1992, 94, 96, 97 – 1. místo
  • PMEZ 1995, 96 – 1. místo

Studnička, Pavel (atletika, Atletika bez bariér Pardubice)

  • 7x vyhodnocen mezi nejlepšími trenéry Pardubicka
  • bývalý reprezentační trenér mládeže ČAS
  • Mistr ČSSR v hodu diskem
  • atletický trenér a vedoucí Sportovního centra mládeže Pardubického kraje Českého atletického svazu

Cena náměstka primátora pro sport Jakuba Rychteckého:

Faltejsek, Jan (dostihy)

  • řada vítězství na zahraničních dostizích v Anglii (Cheltenham, Liverpool, Newcastle, Kelso, Aintree, Carlisle, Ayr), Itálii (Merano, Milán, Řím, Treviso, Pisa, Grosseto), Francii (Štrasburk, Auteuil, Fontainebleau, Angers, Wissembourg), Německu (Hamburk, Mannheim, Bad Harzburg), Švédsku (Strömsholm), Rakousku (Freudenau) nebo Slovensku (Bratislava)
  • pětinásobný vítěz Velké Pardubické (s koněm Orphee des Blins vyhrál v letech 2012, 2013 a 2014, v roce 2016 triumfoval s koněm Charme Look, v roce 2018 zvítězil v sedle sedmiletého hnědáka s francouzským rodokmenem Tzigane du Berlais)

Zdroj: Magistrát města Pardubic

  •  
  •