Co můžou mít jen v Přelouči, ale třeba v Pardubicích ani v Hradci Králové, již ne?

Pardubicko – V městečku na Labi bude třetí červencový víkend ve znamení nového festivalu, jenž nese označení Pobřežní. Na nejzazší možné místo splavnosti evropského veletoku připluje v pátek 15. července loď Tajemství Divadla bratří Formanů. Zakotví na místě označovaném jako Stará plovárna, která zde opravdu za dob první republiky byla. Jen kousek proti proudu jsou proslulé Labské hrčáky, tedy místo, které je důvodem nesplavnění toku. Tolik k vysvětlení nadpisu.

Přelouč se stává zastávkou na Putování Lodi Tajemství poprvé, přesto se jedná tak trochu o návrat. Loď sloužila původně k přepravě energetického uhlí ze severních Čech do chvaletické elektrárny. Bratři Formani se před lety rozhodli pořídit si plavidlo a přebudovat na regulérní divadelní prostor s jevištěm i hledištěm, navíc i s barem a grilem na horní palubě. Tento kolos měřící i s remorkérem sto metrů poskytne návštěvníkům možnost shlédnout představení Aladin, které v režii Matěje Formana uvede právě Divadlo bratří Formanů.  Kromě toho v pátek zazní hudba v podání souboru The Brownies, kde za mikrofonem působí Annamária D´Almeida (vítězka pěvecké soutěže The Voice Česko Slovensko 2019).

V sobotu se opět vypravíme prostřednictvím divadla za Aladinem do Orientu, následně novocirkusoví Bratři v tricku připomenou atmosféru plovárny stejnojmenným představením, jež vzniklo na motivy Vančurova Rozmarného léta. Nejen děti si ověří svou šikovnost v tvůrčích dílnách, které povedou aktéři představení Aladin.

Koncertu jedné z nejpopulárnějších českých kapel nezávislé scény, skupině Zrní, bude patřit samotný závěr.

Nakonec ještě důležitá upozornění, veškeré prostory na lodi jsou zastřešené, hraje se tedy za každého počasí. Výhradní prodej vstupenek na Pobřežní festival zajišťuje smsticket.cz.

Autor: Václav Mazal
Zdroj a foto: Pobřežní festival