Co dál s areálem Vitky v Brněnci? Napoví analýza, kterou kraj nechává zpracovat…

Do areálu bývalé Vitky v Brněnci se vrací těžká technika. Pardubický kraj zde nechává zpracovávat analýzu rizik této staré ekologické zátěže, jelikož lze očekávat znečištění půdy s možným vlivem na podzemní vody. Na základě výsledků bude plánován další postup sanace areálu, který dále chátrá.

Dlouhodobě se snažíme odstraňovat ekologické zátěže, i když nejsme jejich původcem nebo vlastníkem objektů či areálů. Považujeme za nutné, aby bylo znečištění odstraněno, a proto se snažíme nejen v případě Vitky udělat vše, co je v našich možnostech. Uspěli jsme s projektem v rámci Operačního programu Životní prostředí, a tak na studii, za 900 tisíc korun můžeme získat dotaci z evropských fondů ve výši až 85 procent," uvedl hejtman Martin Netolický. „Analýza ukáže zda, a do jaké míry je areál zasažený, což je základní předpoklad pro další postup, kterým by mělo být navržení několika variant sanace. Výsledky zkoumání bychom měli znát do konce tohoto roku," dodal hejtman.

Kraj již v minulosti do areálu investoval necelý milion korun, když nechal koncem roku 2015 odstranit nebezpečné odpady, které se nacházely ve volně přístupném areálu. „Na základě Vitky Brněnec byl vytvořen dotační program Ministerstva životního prostředí, který umožňuje likvidaci obdobných ekologických zátěží," uvedl radní pro oblast životního prostředí, zemědělství a venkova Václav Kroutil.

Zdroj a foto: Pardubický kraj