„Chytrá karanténa má své pro i proti," říká krajský radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr…

Pardubice – V Pardubickém kraji se začíná rozjíždět systém chytré karantény, jehož snahou je omezit šíření onemocnění covid-19 mezi lidmi.

Rychlé vyhledávání kontaktů nakaženého

„Základem chytré karantény je rychlé vyhledání kontaktů nakaženého. Jde o to izolovat ty, kteří by mohli být rizikoví. Její výhodou je výrazně menší dopad na běžný život lidí. V karanténě zůstanou pouze nemocní a ti s vysokou pravděpodobností nakažení," vysvětluje radní Pardubického kraje pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Ten vidí v tomto projektu šanci, že se naplní slova jeho tvůrců, podle nichž by měla chytrá karanténa umožnit dobrou dostupnost ochranných pomůcek, rychlé trasování, efektivní testování a dodržování izolace nakažených.

Zajímavý nápad, který se musí zkusit

„Chytrá karanténa je velmi zajímavý nápad, který by se určitě měl zkusit při řešení další fáze situace kolem koronaviru u nás. Na druhou stranu rozumím i té části veřejnosti, jež se obává možného zneužití dat a jednou též osobní svobody. To v žádném případě nesmíme dopustit. Taková situace by ve výsledku mohla mít horší následky pro naši zemi než aktuální rozsah epidemie. Proto je potřeba důsledně kontrolovat, aby se veškeré činnosti spojené s chytrou karanténou odehrávaly podle zákona a zásad GDPR, tedy ochrany osobních údajů," upozorňuje Ladislav Valtr.

„Dbáme na to, aby naše řešení nesbírala data, která nejsou potřeba, aby byl uživatel důsledně informován. Veškeré zpracování dat probíhá jen s jeho výslovným souhlasem, který lze kdykoliv odvolat," reagují tvůrci chytré karantény. „K ochraně soukromí a dat přistupujeme velmi zodpovědně, citlivě a přísně. Je to klíčové a nedovolíme jejich zneužití v rámci boje s koronavirem," podotýkají.