Chrast stráží tajemství Podlažického kláštera…

Pardubice /Chrast – Pardubický kraj je bohatý na památky. Sídlí tu tři městské památkové rezervace a devatenáct městských památkových zón. Jedna z nich je i ve městě Chrast, kde 1. náměstek hejtmana Roman Línek jednal se starostou Vojtěchem Krňanským.

„Chrast je půvabné město v podhůří Železných hor, bývalé sídlo biskupské rezidence. Zatím ještě naplno nevyužívá svůj velký potenciál.  Je to dáno hlavně finančními možnostmi, ale nové vedení města přichází i s novými nápady, což je dobře,“ říká Roman Línek.

Chrastecká radnice sídlí na zámku spolu s Městským muzeem. To kromě jiného stráží tajemství Podlažického kláštera – takzvaný Codex Gigas neboli Ďáblovu bibli ve výstavní replice. „Rádi bychom do budoucna znovu spojili muzeum v prvním patře lávkou se zámeckou zahradou, jak tomu bylo v minulosti. Teď se tam musí chodit jen po schodech, což je pro některé návštěvníky muzea či svatebčany obtížné,“ vysvětluje starosta Krňanský.

Chrast je totiž vyhledávanou svatební lokalitou, radnice tu oddává dokonce na třech místech –  ve svatební síni, v kapli a na zámecké zahradě. „Z 80 procent to jsou lidé z jiných částí kraje či republiky, místních je jen zhruba pětina,“ vyzdvihuje tuto oblibu Chrasti starosta.

Podlažice
« 1 z 7 »

„Musím ocenit, jak je Chrast aktivní v získávání prostředků z Ministerstva kultury na regeneraci Městské památkové zóny. Také Pardubický kraj zde pravidelně pomáhá dotacemi na ochranu památek, v nejbližší době to bude na opravu opěrných zdí a schodiště do zámecké zahrady,“ říká Línek.

Významnou dominantou města je kostel Nejsvětější Trojice na náměstí, jehož zdi jsou však už od války rozpraskané a potřebují posouzení statika a stavebně historický průzkum. V havarijním stavu je zde také rozvod elektroinstalace, na jehož opravu má farnost přislíbenou dotaci Pardubického kraje v letošním roce.

Obec by nyní ráda více spolupracovala s královéhradeckým biskupstvím na prezentaci místních církevních památek, ke kterým patří i Kostel svaté Markéty Antiochijské stojící na místě husity rozbořeného Podlažického kláštera. „Největší výzvou ve městě pak pro nás bude rekonstrukce bývalého kina na důstojné kulturní zázemí města. Veškeré kulturní akce musíme zatím pořádat buď v sokolovně, nebo na nádvoří zámku,“ dodává starosta.

„Myslím, že Chrast je pro turistický ruch zatím trochu opomíjené místo. Ve spojitosti s Podlažicemi je rozhodně velmi atraktivní,“ říká na závěr Roman Línek.

  •  
  •