České vlajky a hudba ovládly americký Texas

Ennis / Texas – Letošní 55. ročník National Polka Festivalu v americkém městě Ennis, které se nachází necelou hodinu jízdy od Dallasu, byl opět ve znamení české kultury, hudby a folkloru. Velkou měrou k tomu přispěli studenti Konzervatoře Pardubice, kteří zde vystoupili na třech koncertech vždy před zaplněným sálem.

„Po čtyřech letech byl opět festival v Ennis s českou účastí, což je pro místní velký svátek. Studenti naší konzervatoře se předvedli v tom nejlepším světle a publikum z nich bylo doslova nadšené. Je to pro nás důkaz, že přivážet naši českou kulturu do zahraničí,  to obzvlášté potomkům našich krajanů, má smysl. Naši studenti reprezentovali nejen Pardubický kraj, ale celou Českou republiku. A nutno dodat, že velice dobře. Do budoucna bychom chtěli nastavit pravidelnou výměnu hudebníků, z nichž velká většina má české a moravské kořeny," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který celý festival zaštítil jakožto jeho Grand Marshal. 

„Prakticky v každém městě, každé vesnici je někdo, kdo přišel za oceán v rámci některé z imigračních vln. První zamířili do "Nového světa" po roce 1852 v rámci tzv. zlaté horečky, další pak v období první republiky, po roce 1938, 1948, 1968 a někteří nově po Sametové revoluci," vysvětlil hejtman.

České vlajky a hudba ovládly americký Texas
« z 5 »

Autor: Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj