„Česká Angelika" se vrátila tam, kde začínala. „V pardubickém divadle se vždycky dojímám"

Pardubice – Do důvěrně známých míst se ve středu večer vrátila známá herečka a dabérka LIBUŠE ŠVORMOVÁ. „Česká Angelika" zavítala do Východočeského divadla, kde před více než 60 lety odstartovala svou profesionální hereckou kariéru. 

První divadelní angažmá

„Pardubické divadlo bylo mým prvním angažmá," uvedla Libuše Švormová. „Vždycky, když se sem vracím, tak se trochu dojímám. Strávila jsem tu krásné tři sezony," svěřila se herečka, jejíž první rolí byla postava Julie v inscenaci Romeo, Julie a tma. 

„Vybavuji se, jak jednou, když jsem tady na jevišti jako Julie umírala, divák z první řady spontánně prohlásil: Ještě dýchá," zavzpomínala populární umělkyně, která zde prý poprvé a zatím naposledy prošvihla začátek představení. 

„Byla jsem filmovat v Praze a natáčení se protáhlo. Zasekli jsme se na jednom železničním přejezdu. Volala jsem tehdy z nádražní telefonní budky, že budu mít zpoždění. U divadla jsem byla krátce, první rok a lidé na mě čekali, pokuřovali před divadlem. Dostala jsem tenkrát velkou pokutu," líčila Libuše Švormová. „Jeden ze zdejších hvězdných kolegů pak za mnou přišel, vzal si mě stranou a kladl mi na srdce, abych to už nikdy neudělala, že jinak tady všem zakážou filmovat," podotkla patronka soutěžní inscenace domácího souboru Společenstvo vlastníků, která na letošním GRAND Festivalu smíchu bojuje o titul Komedie roku

Divadlu věnovala svůj obraz„Byla jsem moc ráda, že jsem mohla být kmotrou pardubického představení. Zdejší soubor je podle mého názoru dobře veden. Naposledy jsem ho viděla, když hostoval v Praze s inscenací Rasputin. A tehdy to pro mě byl největší divácký divadelní zážitek v tom roce," řekla Libuše Švormová, která se rozhodla, že Východočeskému divadlu věnuje svůj vlastní obraz. „Je z doby, kdy jsem zde byla v angažmá. Tenkrát nás portrétoval zdejší malíř, kterému jsem stála modelem. Obraz měla dlouhá léta u sebe moje sestra, ale ta už bohužel zemřela. Doma jsem sama sebe mít nechtěla, a tak mě napadlo, že ho věnuji divadlu," uzavřela.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Michal Klíma – Východočeské divadlo Pardubice