Centrum českého exilu by mohlo vzniknout na Růžovém paloučku u Litomyšle…

Svitavsko – Růžový palouček u Újezdce na Litomyšlsku byl v rámci středeční návštěvy jednou ze zastávek ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka v Pardubickém kraji.

S hejtmanem Martinem Netolickým jednali se zástupci Spolku přátel Růžového paloučku o dalším rozvoji tohoto památného místa, které je od roku 1989 kulturní památkou. Růžový palouček by se mohl do budoucna stát centrem Čechů žijících v zahraničí či těch, kteří se k českým kořenům hlásí.

„Ministerstvo zahraničních věcí vyhlásilo anketu na určení Dne Čechů v zahraničí, a proto jsme v rámci návštěvy pana ministra Petříčka zahrnuli do programu právě Růžový palouček, který by se z našeho pohledu mohl stát centrem českých exulantů. Budeme chtít ve spolupráci s ministerstvy zahraničí, místního rozvoje a kultury hledat cestu, jak zde vybudovat důstojné prostředí pro krajany, kteří žijí v zahraničí nebo potomky Čechů, kteří odešli například na konci 19. století do Spojených států amerických. Celé řada z nich například v Texasu či Chicagu se velmi hrdě hlásí k odkazu svých předků a určitě by vznik takového místa uvítali,“ řekl hejtman Martin Netolický. „Ze strany kraje se nabízí řešení například příjezdové komunikace či parkovacích ploch, ale ve spolupráci s Litomyšlí také zpracování architektonického návrhu na Český dům, který by se mohl stát středobodem celého areálu,“ uvedl hejtman.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •