Centrální polytechnické dílny a Galerii města Pardubic čeká výběr zhotovitele…

Pardubice – Centrální polytechnické dílny spolu s Galerií města Pardubic získaly jednoznačnou podporu zastupitelů města. Ti na svém včerejším jednání rozhodovali nejen o harmonogramu stavby obou projektů, ale také o tom, kolik město investuje do vybavení dílen. Nyní, když je finální záměr schválen, může radnice přejít k vypsání zadávacího řízení.

„Jsem rád, že téměř všichni z přítomných zastupitelů se rozhodli projekt, na kterém pracujeme od roku 2015, podpořit. Nyní tak můžeme přejít k další fázi, kterou je práce na stanovách a založení spolku, jež bude mít na starost provoz a fungování Centrálních polytechnických dílen. Tato forma byla zvolena po dlouhé odborné diskuzi a umožní nám nejpružněji zajišťovat cíl, kterým je celoživotní vzdělávání v polytechnických oborech, spolupráci s lektory nejen z řad pedagogů, ale i odborníků z podnikatelského prostředí. Tato forma také umožnuje získávat snadněji další příjmy do provozu a motivuje i ostatní partnery. Mezi zakládajícími členy spolku bude město Pardubice, Krajská hospodářská komora Pardubického kraje a Nadace pro rozvoj města Pardubic. O konkrétním zapojení intenzivně jednáme také s Univerzitou Pardubice, která by zde nepochybně měla mít své místo," informuje náměstek primátora Jakub Rychtecký.

„Tento projekt je opravdu výjimečný, nadčasový, připravený tak, aby měl co nabídnout každé věkové kategorii. Nyní, když je finální záměr projektů Centrálních polytechnických dílen a Galerie města Pardubic schválen, budeme moci přistoupit k vypsání zadávacího řízení na dodavatele stavby, přičemž vítěze bychom měli znát na přelomu srpna a září.  Součástí podání žádosti musí být vzdělávací plán dílen, což je spolu s vybraným zhotovitelem stavby jedna z podmínek pro podání plné žádosti o dotaci," doplňuje náměstkova slova primátor Pardubic Martin Charvát s tím, že stavební práce by měly odstartovat na podzim letošního roku.

Podpory ze strany zastupitelů se však nedočkal jen harmonogram stavby a provozní model CPD, představitelé města většinově odsouhlasili také plnou verzi vybavení CPD. „Nejen dětem a žákům mateřských a základních škol nebo studentům středních škol, ale i široké veřejnosti tak budeme moci v rámci dílen nabídnout prvotřídní zázemí na evropské úrovni doplněné o nejmodernější technologie a pomůcky, které jsou v rozsahu téměř 100 milionů korun. Nebudou zde chybět laboratoře, dílny, prezenční a promítací sál či Sál dětí s tematickými programy. Město navíc navázalo spolupráci s odborníky z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice a také s Pedagogickou fakultou Univerzity Hradec Králové, která pro CPD vytvořila 115 výukových programů, včetně 69 programů pro laboratoře a 44 programů pro dílny. Věřím, že díky speciálnímu vybavení, prolínání teorie s praxí a experimenty se nám podaří vzbudit v dětech zájem o technické obory, to je přesně to, po čem zaměstnavatelé z regionu volají," dodává náměstek Rychtecký.

Celkové náklady na realizaci obou projektů dosahují výše necelých 352 milionů korun, radnice však počítá s tím, že více jako polovinu výdajů pokryje dotace ITI Hradecko-pardubické aglomerace. Dotace by mohla pokrýt téměř 60 procent z celkových nákladů, což je zhruba 209 milionů korun. Realizace projektů přitom bude rozdělena na dvě etapy, což městu umožní získat maximální možnou podporu ze strany ITI. První etapa zahrnuje stavby CPD a GAMPY a vyjít by měla na přibližně 254,5 milionu korun, druhá etapa s celkovými náklady zhruba 97 milionů korun se pro změnu týká pořízení vybavení, speciálních učebních pomůcek a IT technologií. Projektový záměr na stavbu Centrálních polytechnických dílen navíc již schválil Řídicí výbor ITI v říjnu 2019, a to včetně výše dotace 115 milionů korun z EU, dotace ze státního rozpočtu pro změnu činí 6,76 milionu korun.

V případě GAMPY, jejíž projektový záměr na stavbu byl schválen v březnu tohoto roku, dosahuje výše dotační podpory prostřednictvím ITI 17 milionů korun z EU a 1 milion ze státního rozpočtu. O dotaci na pořízení pomůcek a vybavení bude město žádat v novém programovacím období 2021-2027 ITI Hradecko-pardubické aglomerace, a to s cílem získat finanční prostředky ve výši zhruba 69 milionů korun.

Zdroj a foto: Statutární město Pardubice