„Bylo vidět, že publikum se chce bavit," řekl Jiří Škorpík ze 4TETu při koncertu v pardubickém divadle…

Pardubice – Východočeské divadlo zažilo v pondělí 14. března 2022 pozoruhodnou obnovenou premiéru. Konečně po delší době zase mohli diváci do hlediště bez nasazené roušky nebo respirátoru. Výsadu užít si tuto znovu nabytou svobodu měli návštěvníci koncertu unikátního vokálního seskupení 4TET.

„V Pardubicích nás mívali rádi"

„V Pardubicích nás mívali rádi. Byli jsme tu snad patnáctkrát nebo šestnáctkrát," konstatoval těsně před vystoupením jeden z členů souboru Jiří Škorpík. „Dlouho jsme přemýšleli nad tím, jak toto vystoupení ozvláštnit. Rozhodli jsme se pro nové aranžmá. Vyměnili jsme si s kolegy svá místa na jevišti. No, vida! Stejní lidé na nových postech a co to udělá," měl radost z inovace Jiří Škorpík.

Obecenstvu poděkoval za to, že vůbec přišlo i za jeho pozitivní reakce. „Bylo vidět, že se publikum chce bavit. A tak nám umožnilo, abychom dělali to, co baví nás," dodal autor originálních hudebních aranžmá.

Osobité pojetí známých hitů

4TET opět udivoval osobitým pojetím známých hitů, precizností vokálního projevu, nápaditými tanečními kreacemi jednotlivých členů souboru, ale také zajímavými kostýmy, efektní světelnou show či kvalitním zvukem.

A samozřejmě také různými vtípky a legráckami. Třeba když se nejvyšší člen 4TETu Dušan Kollár divil, proč musí být během koncertu fyzicky trestán. „Jako jediný z nás máš šedivé vlasy. Možná je to tím, že my ostatní jsme byli i na třetí posilující dávce očkování proti koronaviru," vtipkoval Jiří Škorpík jako vykonavatel trestu a významně pohlédl na tři zbývající holohlavé kolegy.

Rap? „Rychlé americké povídání"

Pátá koncertní verze programu nabídla rovněž rap. „To je rychlé americké povídání. Což vymysleli Slováci v Institutu jazyka českého v Brně," žertoval „duchovní otec" 4TETu, který diváky požádal o spolupráci. „Nemusíte nic podepisovat. Jde o spolupráci rytmickou," uklidnil Jiří Škorpík hlediště, které ho pak potěšilo, že dokázalo udržet motiv hitu skupiny Queen We Will Rock You nebo Petera Nagyho Láska je tu s nami.  

Gentlemani v cylindrech opět nabídli silné emoce a pestré menu. S hráběmi a kosou v rukou si „střihli" Zemědělskou, na 60. léta zavzpomínali s písní Hippy Hippy Shake. Dojemně vyzněla skladba When You Say Nothing At All známá z filmu Nothing Hill nebo Perfect Symphony, kterou proslavil Ed Sheeran a Andrea Bocelli. Na vážnější notu pak zabrnkal David Uličník. Ten na kytaru zahrál píseň od Karla Kryla.  

Nemohl chybět ani slavný hit Karla Gotta Lady Carneval, Ticket To Ride od Beatles či Kornova Yvetta s vtipným německým dovětkem. Možná trochu překvapivě se v programu objevila i předvánoční Merry Christmas Everyone. „Vždycky jsem si přál, aby Vánoce byly každý den," vysvětlil netradiční volbu Jiří Korn.

4TET se do Pardubic znovu vrátí

Pokud jste koncert 4TETu ve Východočeském divadle nestihli, nebo si tuto lahůdku chcete vychutnat znovu, můžete se vypravit na Závěrečný koncert festivalu Pardubické hudební jaro. Ten se uskuteční ve středu 11. května od 19 hodin na speciálním místě – na pardubickém letišti.
Netradiční spojení slibují také letošní galakoncerty východočeského PIRATE SWING Bandu, na němž se 4TET představí jako speciální host. V Pardubicích se bude konat v pondělí 19. prosince od 19 hodin v Domě hudby. Předtím se odehraje také v úterý 6. prosince od 19 hodin v Městském divadle v Jablonci nad Nisou a v pondělí 12. prosince od 19 hodin v královéhradeckém Kongresovém centru Aldis.

Autor: Tomáš Dvořák
Foto: Václava Dostálová