Brány krematoria se otevřou zájemcům z řad veřejnosti

Pardubice – Pardubické krematorium připravilo na tuto sobotu 22. 10. 2022 den otevřených dveří. Návštěvníci si budou moci prohlédnout celý objekt budovy, včetně kremačních technologií. 

Po kovidové pauze připravila městská společnost Služby města Pardubic provozující krematorium den otevřených dveří. Zájemci tak budovu navštíví při jiné příležitosti, než je smuteční rozloučení. Ve velké obřadní síni bude promítán dokumentární film "Smrt je součástí života", který vznikl u příležitosti 95 let založení pardubického krematoria a setkal se s velkým zájmem diváků. Následně bude zpřístupněna prohlídková trasa celým objektem vedoucí kolem původních pecí známých z kultovního filmu Spalovač mrtvol až k novým zařízením používaným v současnosti. Zaměstnanci přítomní na místě budou připraveni odpovídat dotazy návštěvníků. Služby města Pardubic očekávají tradičně velký zájem o tuto akci.

Budova krematoria byla vystavěna na základě architektonického návrhu Pavla Janáka a unikátnost této stavby dokládá i fakt, že byla v roce 2010 prohlášena národní kulturní památkou. Slavností otevření proběhlo 28. září 1923 a krematorium tak v příštím roce oslaví 100 let své nepřetržité činnosti. U příležitosti tohoto významného výročí je již nyní připravována ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích výstava, která bude podstatnou část roku 2023 umístěna před budovou krematoria. 

Krematorium bude veřejnosti zpřístupněno 22. 10. 2022 od 14 do 18 hodin 
Vstupné se neplatí.

Autor: Mgr. Klára Sýkorová
Foto: redakce Pardubice ŽIVĚ
Zdroj: Služby města Pardubic a.s.