Bouře na Chrudimsku zasáhla i volně žijící živočichy

Chrudimsko – Následkem pondělní silné bouře jsme z území okolí měst Chrudim, Chrast a Vysoké Mýto během večera a noci přijali celkem 21 volně žijících živočichů, kteří potřebovali nutně pomoc. Dále následující úterní dopoledne přibylo dalších 13 živočichů.

Jednalo se o zesláblé dospělé jedince, vyčerpaná mláďata, která v mnoha případech přišla o hnízdiště následkem polámaných nebo vyvrácených stromů. Zpravidla při nálezu živého mláděte, byla v okolí nalezena i mláďata již uhynulá. V okamžiku po bouři bylo přijato značné množství telefonátů, kdy se během příjmu svezených živočichů muselo dále řešit kdo a kam nám je může přiblížit, popřípadě dovést, aby byla činnost s péčí co nejefektivnější. Se svozovou činností nám velice pomohli nálezci, kteří k nám přivezli mládě slabého a promoklého káněte. Když to viděli a slyšeli, neváhali a polovinu živočichů v nouzi k nám svezli. Byla to ohromná pomoc, protože jsme se mohli rovnou přímo věnovat nově přijatým živočichům.

Bouře na Chrudimsku zasáhla i volně žijící živočichy
« z 4 »

Mezi nimi bylo například mládě čápa bílého, které přežilo pád z komína i s hnízdem. Luňák červený, který byl nalezen pod spadlou borovicí. Promoklá a zesláblá poštolka obecná, krahujec obecný, káně lesní. Slabé, promoklé mládě káněte nalezeno na zemi. Odrostlá mláďata sojek, kavek, strak, vrány černé, která byla nalezena promoklá a zesláblá na zemi. Mezi další jedince se řadí i odrostlejší mláďata kalousů ušatých, poštolek obecných a pěvců. Druhý den byla přijata i labuť, která během bouře přistála na benzinové pumpě a pohmoždila si levou stranu těla, takže nebyla schopna vzlétnout. Navíc bylo potřeba řešit hnízdiště v dutinách vyvrácených stromů.

Celková prognóza všech přijatých živočichů je taková, že až na pár vážněji poraněných jedinců, mají reálnou šanci na návrat do přírody.

Autor: Oppa Milan
Zdroj a foto: Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka