Boty pro děti? Pohodlné, vyměkčené a se zpevněnou patou, radí ortoped

Pardubice – Už za pár dní začne dětem další školní rok. Obzvlášť u prvňáčků jsou to významné chvíle, a tak jistě chystáte všechny potřebné výtvarné pomůcky, sešity, aktovky, oblečení… a co obuv? Jaké přezůvky jsou pro děti vhodné, a které naopak nejsou? Co konkrétně by měly boty pro děti splňovat? A co je horší než nevhodná obuv?

Dětská noha se s růstem vyvíjí a klade určité nároky na správnou obuv. U velké části dětí, především v předškolním věku, je snížena klenba a děti tak mají plochou nohu. Základem obuvi, a to nejen do školy, je pohodlí. Bota nesmí nikde tlačit a ani být moc volná. Určitá rezerva ve velikosti boty je při koupi logická, ale doporučení zní: kupovat obuv častěji než koupit o dvě čísla větší s tím, že do ní noha doroste.

To potvrzuje i Petr Hoza, primář ortopedického oddělení Pardubické nemocnice, kde se zaměřují i na dětské pacienty. „Doplnil bych, že bota by měla být alespoň z části prodyšná, mít vyměkčenou podrážku a pevný opatek, tedy zpevnění kolem paty," doporučuje a pokračuje ve vysvětlování problematiky plochých nohou.

Klenba nohy se postupně s věkem vyvíjí, ne každá nožka, která je plošší, je nemocná. U malých dětí je na plosce více tuku a plochonoží může být zdánlivé. Mírná osa kolen a patičky do X je do jisté míry fyziologická, u dětí v předškolním věku se toto postavení manifestuje nejvíce," popisuje Petr Hoza a apeluje tak na správný výběr dětské obuvi zejména pro předškoláky. Dodává však, že skutečně plochou nohu stoprocentně nevyléčí ani sebelepší boty. „Dítě s plochou nohou si vadu s sebou nese většinou celé dětství, pokud se klenba napravuje, tak pomalu a postupně," sděluje však s uklidněním, že pro naprostou většinu dětí snížená klenba či plochá noha neznamená žádné obtíže ani žádné omezení nejrůznějších aktivit ani sportu.

Crocsy na zahradu ano, do školy ne

Boty Crocs zdomácněly v českém prostředí na „crocsy", ačkoliv mohou být i jiné značky. Lidé je často obouvají nejen doma, ale také při práci na zahradě. Jsou ale vhodné jako přezutí do školy? „Rozhodně se nehodí jako přezůvky do školy nebo školky. Bota totiž není dostatečně pevná," říká ortoped Petr Hoza. Crocsy se hodí právě spíše na zahradu, k vodě nebo na kratší procházky. Do školy a sport nikoliv.

Pokud se zaměříme na děti v pubertálním věku, pro ně je především na sport vhodná obuv s měkkou odpruženou podrážkou. U dětí v tomto věku je totiž častá bolest pat způsobená bolestivou apofýzou patní kosti, tedy růstovou zónou paty. „Při tvrdém došlapu pata více trpí, s tvrdou podrážkou dostává větší zátěž a může docházet k mikrofrakturám v této části paty, která pak bolí. Někdy trochu nepřesně označované jako odvápnění pat," doplňuje ortoped Hoza.

Pevný opatek u boty je vhodný u dětí s plochou nohou. Pokud pata nemá správné vedení, pak děti snáze botu „sešmajdají" na vnitřní straně. I proto je důležité boty opravdu zkusit, projít se v nich a zavítat tak do kamenného obchodu.

Je ale vhodná obuv to nejdůležitější? „Rodiče se v ambulanci často ptají na vhodnou obuv, chtějí pro děti to nejlepší, nezdravější. Paradoxně ale zapomínají na to, že pokud dítě tráví hodiny denně u počítače či mobilu, hraním počítačových her (a takových dětských pacientů s problémy pohybového aparátu je hodně), je to pro pohybový aparát (páteř, svaly trupu, posturu) daleko škodlivější než nevhodná bota," upozorňuje Petr Hoza.

Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje