Audience u královny obhájila titul pardubická inscenace roku!

Pardubice – Východočeské divadlo Pardubice zakončilo rok 2022 derniérou komedie Z postele do postele, po které byly slavnostně vyhlášeny výsledky tradiční divácké ankety o nejoblíbenější tituly roku

Nejpopulárnější inscenací Východočeského divadla roku 2022 se po loňském vítězství znovu stala Audience u královny z pera britského scenáristy a dramatika Petera Morgana, kterou na velkém jevišti pardubické scény režíroval Petr Novotný. V hlavní roli královny Alžběty II. v ní exceluje Petra Janečková, která se za citlivé ztvárnění britské panovnice dostala do širší nominace na Cenu Thálie 2020. 

P. Morgan / AUDIENCE U KRÁLOVNY - foto Josef Vostárek
« z 23 »

Pomyslnou druhou příčku žebříčku divácké oblíbenosti obsadila muzikálová adaptace dramatu Karla Čapka o touze po věčném mládí, kterou její autoři Ondřej Soukup, Gabriela Osvaldová a Petr Abraham nazvali Makropulos musical. Režie jedné z nejnovějších inscenací v repertoáru VČD (premiéru měla teprve v říjnu 2022) se rovněž ujal Petr Novotný, jenž se ukrývá i pod pseudonymem tvůrce libreta. V hlavní roli kabaretní zpěvačky Emilie Marty opět září Petra Janečková.

Loňské třetí místo obhájila legendární hudební komedie Noc na Karlštejně, která se v letních měsících stěhuje z interiéru Městského divadla do exteriéru na vyhlídku hradu Kunětická hora. Divadelní evergreen o tom, že láska je silnější než příkaz krále, režíroval také Petr Novotný, jenž roli krále Karla IV. svěřil hostujícímu Petru Štěpánkovi, jeho ženu, královnu Elišku ztvárňuje Martina Sikorová. Známý muzikál podle stejnojmenného filmu Zdeňka Podskalského se stal i nejnavštěvovanější pardubickou inscenací, během roku 2022 ji zhlédlo 11 936 diváků.

Možnost zvolit inscenaci roku měli i novináři a kritici – Cenu novinářů za rok 2022 obdržela intimní hra Rychlost dopadu sněhové vločky, která pojednává o jiskře, která přeskočí mezi dvěma lidmi a nedá se ničím uhasit. V komorním prostou Malé scény ve dvoře ji režíroval Mikoláš Tyc, jenž do partnerské dvojice obsadil Karolínu Šafránkovou a Josefa Lásku.

Závěrem statistika – Východočeské divadlo během roku 2022 na svých domovských scénách a na zájezdech po České republice uvedlo celkem 445 představení, kterých se účastnilo celkem 122 741 diváků, čímž pardubická scéna znovu obhájila titul nejnavštěvovanějšího jednosouborového regionálního divadla.

Autor: Radek Smetana
Foto: Josef Vostárek
Zdroj: Východočeské divadlo Pardubice