Areál Ke Tvrzi v Pardubicích čekají zásadní změny

Pardubice – Radní Pardubického kraje na svém pondělním jednání schválili další dva projektové záměry, které mají za cíl přeměnu stávajícího areálu Dětského domova Pardubice v ulici Ke Tvrzi. Jedná se o vybudování bezbariérového dvojdomku v rámci transformace Domova pod Kuňkou a vybudování dvojdomku pro Dětský domov Pardubice. Kromě toho má v areálu vzniknout internát a objekt Pardubického inovačního centra.

„Celý areál Ke Tvrzi v širším centrum Pardubic má rozlohu přibližně 9 300 metrů čtverečních, což nám nabízí velký prostor pro citlivou realizaci některých našich významných investičních akcí. Místo budovy současného dětského domova, který je za hranicí životnosti a neodpovídá nárokům na poskytování péče o ohrožené děti, by zde mělo vzniknout Pardubické inovační centrum, internát, dvojdomek pro klienty Domova pod Kuňkou a dvojdomek pro dětské skupiny Dětského domova Pardubice. Naším cílem je být maximálně připravení pro vhodné výzvy evropských fondů, a to jak Integrovaného regionálního operačního programu, tak například Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost. Jen v rámci inovačního centra se náklady na stavbu včetně vybavení a výstavby nezbytných parkovacích míst pohybují na částce přesahující 220 milionů korun," uvedl hejtman Martin Netolický.

Projektový záměr dvou posledně jmenovaných projektů na svém pondělním jednání schválili krajští radní. „V procesu transformace péče v sociálních službách, ale i péče o ohrožené děti patříme mezi úspěšné kraje a chceme v tom pokračovat také v rámci Pardubic. Pro Domov pod Kuňkou chceme vybudovat bezbariérový dvojdomek s celkovou kapacitou 12 uživatelů, kteří zde naleznou vše potřebné pro fungování v rámci vlastních domácností. Samozřejmostí je také zázemí pro personál, který se o klienty bude v těchto domácnostech starat. Budova je koncipována jako nízkoenergetický dům s rekuperací tepla doplněný tepelnými čerpadly a fotovoltaickými panely na střeše domu," uvedl krajský radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Podle radního pro evropské fondy Ladislava Valtra bude také na tento projekt chtít kraj získat evropské dotace. „Předpokládané náklady tohoto projektu činí nyní 52,5 milionu korun s tím, že předpokládáme přes 41 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu. Na základě schválení projektového záměru nyní pracujeme na výběrovém řízení na zpracovatele projektové dokumentace," sdělil další postup radní Ladislav Valtr.

Kromě dvojdomku pro klienty Domova pod Kuňkou by v areálu mělo vzniknout zázemí pro dvě rodinné skupiny Dětského domova Pardubice. „V rámci tohoto objektu by mělo být poskytnuto bydlení pro dvě rodinné skupiny v počtu až osmi dětí v každé z nich. Administrativní část dětského domova bude umístěna v dočasné modulární kontejnerové budově, která bude napojena na inženýrské sítě. Do budoucna pak počítáme s její výslednou podobou v další zástavbě. Stávající budova dětského domova není v dobrém stavebně-technickém stavu a neodpovídá aktuálním standardům. Proto je nejvhodnější variantou jeho demolice a funkční využití celého rozsáhlého areálu," uvedl krajský radní pro oblast školství Josef Kozel.

V současné době je již zpracována architektonická studie na budoucí využití celého areálu. Projekční práce se rozeběhnou na konci letošního roku a poběží celý příští rok, první stavební práce by pak v areálu měly začít na začátku roku 2024.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj