Aktuální opatření v dopravě…

ČR – Shrnujeme aktuální opatření proti šíření nákazy novým typem koronaviru, které se týkají dopravy.

Platnost řidičských průkazů

V době trvání nouzového stavu se pohlíží na řidičské průkazy jako na platné. Platnost je ale vázaná pouze na dobu trvání nouzového stavu a platí na území České republiky. Přesto doporučujeme s výměnou nečekat a průkaz si vyměnit. Seznam všech obcí s rozšířenou působností, kde je možné si řidičský průkaz vyměnit je na stránkách Ministerstva dopravy.

 Více informací v tomto článku

Stanice technické kontroly

STK zůstávají v provozu, aktuální vládní opatření se na ně nevztahují. Je tedy nadále možné provést technickou kontrolu vozidel. Jízda bez platné STK je brána jako přestupek.

Autoškoly

Na základě „USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY ze dne 17. 12. se povoluje teoretická výuka i praktický výcvik v autoškolách od pátku 18. 12. Teoretická výuka je povolena tak, aby počet lidí v místnosti nepřesáhl max. 10 lidí. Profesní školení řidičů, zkoušky řidičů a další činnosti dle zákona č. 247/2000Sb. tzv. “autoškolského zákona” jsou rovněž povoleny. Usnesení o zákazu provádění výuky a výcviku autoškol ze dne 14. prosince je tedy aktualizováno tímto novým usnesením.


Ukládání značek do depozitu

Česká kancelář pojistitelů a Ministerstvo dopravy během nouzového stavu umožňují vyřadit vozidlo z provozu podáním žádosti elektronickou formou na úřad. Značka se odevzdá později.

Podmínky pro autobusové dopravce přijíždějící do ČR

Zákaz jízdy kamionů o víkendech a svátcích nedoznal žádných změn, vše je stejné jako před kovidovou epidemií.

Posilování vlakových spojů Českých drah

Na některých dálkových linkách Českých drah v posledních dnech kontinuálně roste počet cestujících a stávající upravené řazení souprav už kapacitně přestává stačit. České dráhy se proto ve spolupráci s Ministerstvem dopravy ČR rozhodly na aktuální trend zareagovat a tyto linky posílit o dodatečné vozy, které zajistí větší komfort.

Větší kapacitu budou mít od 11. prosince 2020 některé vytížené dálkové vlaky na těchto linkách:

  •     Ex1 Praha – Ostrava, až 480 dodatečných míst;
  •     Ex6 Západní expres Praha – Plzeň – Cheb, až 800 dodatečných míst;
  •     R16 Berounka Praha – Klatovy – Železná Ruda-Alžbětín (na této lince budou řazené posilové vozy s 320 dodatečnými místy k sezení a zároveň od 11. prosince odpadne přestup do motorové soupravy v Klatovech);
  •     R17 Vltava Praha – České Budějovice až 960 dodatečných míst;
  •     R18 Slovácký expres Praha – Olomouc – Přerov – Luhačovice / Veselí nad Moravou, až 320 dodatečných míst;
  •     R20 Labe Praha – Ústí nad Labem – Děčín, až 1440 dodatečných míst.

České dráhy od 13. prosince dále posílí spoje na lince R9 Praha – Havlíčkův Brod – Brno a další vybrané komerční spoje na lince Ex1 mezi Prahou a Ostravou. V případě výraznějšího nárůstu počtu cestujících jsou České dráhy připravené reagovat obdobným způsobem i na dalších linkách. 

Cestujícím, kteří pojedou v době předvánoční špičky, doporučují České dráhy včasný nákup jízdenek a zejména rezervací do dálkových vlaků. Ty jim jednak zaručí místo k sezení a navíc se díky nim dopravce dopředu dozví, že je o tyto spoje větší zájem. 

Cestování do vybraných zemí

Nový cestovatelský semafor od 9. 11.

Česká republika se od pondělí připojuje k evropskému semaforu zemí podle míry nákazy a výrazně se tak mění pravidla pro cestování do zahraničí. Ministerstvo zdravotnictví má v gesci aktualizaci tohoto semaforu, proto tak semafor v současném stavu a aktuální pravidla pro cesty z/do České republiky najdete na tomto odkazu.

Zdroj a foto: Ministerstvo dopravy ČR

  •  
  •