25 kolegů z Pardubic darovalo společně plazmu, peníze poslali na charitu…

Pardubice – Přispět nemocnému chlapečkovi svého kolegy se rozhodla parta přátel z pardubické společnosti Edera. Každý ve firmě, kdo mohl, přišel do odběrového centra sanaplasma darovat krevní plazmu. A finanční kompenzaci za odběr pak do jednoho věnovali právě nemocnému Vojtíkovi. 

„Naše centrum opravdu praskalo v ty dny ve švech. Jsme zvyklí na dvojice nebo rodiny, které chodí darovat společně, ale 25člennou skupinu, třebaže po částech, jsme tu ještě neměli," popisuje šéf pardubické sanaplasmy Radim Kožíšek. „Moc si vážíme, že jsme u tak krásného skutku mohli být," dodává.

Nápad na dárcovství krevní plazmy vzešel v Edeře od jedné z kolegyň, Lenky Šedivé. „Cíl „být prospěšný" zněl napříč naší společností už několik týdnů, kdy jsme hledali příležitosti, kde a jak pomoci. Shodou náhod se objevil nápad dárcovství, který se střetl s konkrétní pomocí pro kolegu a jeho syna Vojtu. Vojta má zdravotní omezení a mimo jiné potřebuje k pohybu speciální kočárek, k jehož přepravě je nutné zakoupení většího auta," říká Petr Nacházel, ředitel EDERA Group.

Darování se zúčastnili téměř všichni zaměstnanci, s výjimkou těch, kteří ze zdravotních důvodů darovat nemohli. Finanční kompenzace, kterou při odběru získali, půjde právě na pomoc pro Vojtu. Přispěli i kolegové, kteří se odběru plazmy nemohli zúčastnit a celkovou částku ještě navýší vedení společnosti.  „Pro většinu z nás, to bylo poprvé, nicméně i díky skvělému přístupu společnosti sanaplasma hodláme v dárcovství pokračovat i do budoucna. Úžasným překvapením pro nás bylo, když se k naší hromadné dárcovské akci dobrovolně připojily i dvě sestřičky, prostě jen tak. Za což jim patří náš dík," doplňuje Petr Nacházel.

Spolu s pětadvacítkou nadšených kolegů a sestřičkami se k odběru přidal také Radim Kožíšek. „Naše práce pomáhá vést kvalitnější život mnoha lidem, kteří jsou na lécích z plazmy závislí. Když jsem viděl nadšení zaměstnanců Edery, jež kromě darování chtěli pomoct i svému kolegovi, nemohl jsem si tuto příležitost nechat ujít. A musím konstatovat, že pomoct hned dvakrát během necelé hodiny, je krásný pocit," popisuje manažer pardubické sanaplasmy.


O společnosti sanaplasma 

Sanaplasma v současné době provozuje síť 11 odběrných center pro darování plazmy v České republice. Od svého vzniku v roce 2006 se stala jedním z předních odborníků na sběr vysoce kvalitní plazmy. Ta je používána pro výrobu léků, které zachraňují životy. Centra sanaplasma brzy přejdou pod novou, jednotnou značkou BioLife. 

O společnostech BioLife a Takeda 

BioLife vlastní a provozuje více než 170 nejmodernějších zařízení na odběr plazmy ve Spojených státech a Evropě. Jejím posláním je poskytovat vysoce kvalitní služby a nejvyšší úroveň bezpečnosti dárcům i pacientům, kteří dostávají léčbu pomocí život zachraňující plazmy. BioLife je součástí firmy Takeda, globálního lídra v oblasti biofarmaceutik se sídlem v Japonsku, který je založen na výzkumu a vývoji s cílem vyvíjet a dodávat léčiva na základě zodpovědnosti vůči pacientům, zaměstnancům a planetě. 

Zdroj a foto: sanaplasma