10 let swingových Pirátů. Jejich frontman vydává otevřenou zpověď a chystá koncerty s Danem Bártou…

Pardubice – Skoro všechno nej. To je název knihy, která vychází 1. září a slibuje otevřenou, navýsost strhující a osobní zpověď známého zpěváka, moderátora, producenta a zakladatele východočeské hudební formace Pirate Swing band Jiřího Ševčíka.

Od dechovky až k Freddiemu Mercurymu

Zachycuje mimořádně zajímavou pouť kluka ze Smiřic od dechovky přes šoubyznys a swing až po Muže z Manhattanu, písně, v níž s jeho kapelou nezpívá nikdo menší než legendární frontman skupiny Queen Freddie Mercury.

Originální reflexi 90. let, jakou byste jinde hledali jen stěží, vydává nakladatelství ART STORM CZ a předmluvou ji opatřil samotný Mercuryho producent a autor hitu Barcelona Mike Moran.

Podal si ruku se světovými hvězdami

„V knize je opravdu skoro všechno nej. Nej totiž může být nejlepší i nejhorší. Je to úsměvné ohlédnutí nejen za dráhou kapely, ale i za tím, co jsem měl potěšení zažít. Nikdy mě nenapadlo, že si podám ruku s lidmi, jako jsou Elton John, George Michael, David Bowie nebo Queen,“ sděluje píšící zpěvák sinatrovského ražení Jiří Ševčík, pro něhož jsou typické chytré bigbandové aranže klenotů popu i swingové cítění.

„Myslím si, že leckdo od knížky očekává, že to bude triumfální popis nějaké cesty. Popis cesty to je, ale je všechno, jen ne triumfální. Jsem toho názoru, že když se člověk nepřizná k tomu, co podělal, tak mu nikdo nebude věřit ani ten zbytek. Cílem knihy je, aby lidi pobavila a vtáhla natolik, aby na chvíli zapomněli, co je trápí. A to si myslím, že je cíl kultury obecně,“ uvádí Jiří Ševčík.

Deset let od premiéry na střeše  

Pirate Swing band si knihu nadělil ke svému jubileu. Letos totiž uplynulo deset let od prvního veřejného vystoupení kapely na střeše Východočeského divadla. „Tehdy jsme vůbec nepředpokládali, že se dostane až do CNN International a dráha kapely začne tím, že video na YouTube náhodou uvidí Peter Freestone a Queen nám učiní nabídku. Chtěli jsme toto výročí uctít mnoha způsoby. Šlo například o koncert s Komorní filharmonií Pardubice, který se musel dvakrát přeložit nebo o výroční Galakoncerty s Danem Bártou. Jenže zasáhla pandemie. Bylo důležité nebrečet a něco dělat. Napnul jsem síly a snažil se, co šlo, přesunout na jiné termíny. Naštěstí se to ve většině případů povedlo,“ prozrazuje a dodává, že společný koncert Pirátů s pardubickými filharmoniky se uskuteční už 3. září od 19:00 hodin v pardubickém Domě hudby.

Vstupenky na Galakoncert jsou už v prodeji

Na stejném místě odehraje i letošní Galakoncert Pirátů s Danem Bártou. „Na programu je 2. prosince a vstupenky na něj jsou už v prodeji,“ dodává Jiří Ševčík.

  •  
  •