Železniční muzeum v Chocni má podporu kraje i města. S vybudováním by mohly pomoci evropské fondy…

Choceň – Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil Choceň. S novým starostou města Janem Ropkem jednal o záměru Klubu přátel kolejových vozidel vybudovat ve městě železniční muzeum v prostoru bývalé výtopny z druhé poloviny 19. století. Společně se zástupci Správy a údržby silnic pak hovořili o dopravních projektech v regionu včetně vybudování obchvatu města na silnici II/312 a modernizaci silnice II/315 směrem na Ústí nad Orlicí.

„Nové vedení města vnímá projekt železničního muzea jako jednu ze svých priorit a je připraveno maximální možnou měrou pomoci realizaci. V tuto chvíli se do hry vrací možnost čerpat po roce 2020 evropské fondy v oblasti cestovního ruchu, což by realizaci projektu jednoznačně pomohlo. Choceň v tuto chvíli nemá obdobnou turisticky zajímavou lokalitu, a tak by se mohlo muzeum potenciálně stát jedním z hlavních lákadel,“ uvedl hejtman. „Jak jsem již dříve avizoval, tak v případě posunu jednání jsme připraveni celý projekt finančně podpořit, protože se jedná o rozvoj cestovního ruchu v regionu. Obdobně jsme v minulosti například částkou tří milionů korun ve třech letech podpořili rekonstrukci Domu bratří Čapků v Budislavi. Zde se však bude jednat o zcela nepoměřitelný rozsah, a proto se právě nabízí evropské fondy za spoluúčasti kraje, města a samozřejmě provozovatele muzea,“ řekl hejtman Netolický, že v nejbližší době bude svoláno jednání zástupců města a kraje společně s Českými drahami. V rámci železničního tématu hovořil hejtman také o problematice zdvojkolejnění železniční trati do Hradce Králové či modernizaci uzlu směrem do Ústí nad Orlicí.

Reklama

Druhým důležitým tématem jednání byla silniční infrastruktura v okolí Chocně. V rámci podepsaného memoranda mezi Ministerstvem dopravy ČR a Pardubickým krajem jsou připravovány projekty na modernizaci silnice II/312, jakožto přivaděče na dálnici D35. Toto memorandum garantuje kraji státní prostředky v celkové výši 2,7 miliardy korun. „Děláme maximum pro to, aby se nám přivaděče, na jejichž vybudování máme garantované státní prostředky, podařilo vybudovat dříve než dálnic D35 v daném úseku. Trasování obchvatu Chocně je v tuto chvíli jasně dané a vychází z dlouholetých debat. O čem je však z mého pohledu možné debatovat, jsou jednotlivé sjezdy a křížení,“ řekl hejtman Netolický s tím, že město připraví jednotlivé návrhy napojení. „Jsem rád, že cílem města není celý projekt komplikovat či dokonce blokovat, protože vnímá nezbytnost vybudování obchvatu, a tím i odlehčení centra města od nákladní dopravy,“ dodal hejtman Netolický, který starostu zároveň seznámil s průběhem prací na modernizaci silnice II/315 z Ústí nad Orlicí do Chocně. Ještě v letošní stavební sezoně se kraji podařilo dokončit úsek z Louček do Svatého Jiří. Práce budou v oblasti pokračovat v nové stavební sezoně roku 2019.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

Sledujte nás a sdílejte:
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram