Železniční muzeum Rosice má otevřeno i ve všení dny…

Pardubice – Nevíte kam zajít v Pardubicích s dětmi ve všední den? Přijďte se podívat do rosického železničního muzea! Po celé letní prázdniny má otevřeno navíc od středy do pátku v čase od 12 do 17 h. Sobotní otvírací doba je zachována.

Museum se nachází na nádraží Pardubice-Rosice nad Labem, kam je možné dojet vlakem nebo autem, popř. městskou dopravou. Můžete si zde v klidu prohlédnout celou expozici čítající více než sedm set exponátů uvnitř, ale také zhruba třicítku exponátů venku. Zpřístupněna je také výstava !100 let moderní české železnice“, která přibližuje zejména motorizaci tratí mezi roky 1918 – 2018. Z výstavy lze zakoupit pamětní list a opatřit si jej různými příležitostnými razítky. Zajímavostmi, které jinde v Česku neuvidíte, je třeba drobná stavba železničního hradla z roku 1892 včetně vnitřního vybavení, nebo nejstarší motorový vůz v ČR řady M120.206 slavící letos své 90. narozeniny a náležící mezi pětici nejstarších motoráčků v Evropě. Nechybí ani malá prodejna vybavená množstvím zajímavého zboží od turistických vizitek, přes pohádky o mašinkách až třeba po vystřihovánky.

Vstupné je jen 40Kč za dospělého, děti 3-15 a zdravotně postižení za polovinu. A kdo by chtěl projevit své výtvarné nadání, může si od obsluhy zapůjčit křídy a nakreslit nějakou mašinku přímo na chodník k muzeu.

Zdroj: Pardubický spolek historie železniční dopravy
Foto: redakce Pardubice ŽIVĚ