Zamrzlou vodní hladinu hasiči využili k výcviku záchrany tonoucí osoby…

Chrudimsko – Hasičům Pardubického kraje v současné době vyhovuje zamrzlá vodní plocha a umožňuje jim uskutečňovat výcviky na zamrzlé vodní hladině. V odborné přípravě se hasiči ze stanic zaměřují na záchranu osoby, která se propadla při bruslení pod led do mrazivé vody.

Hasiči procvičují správný postup při záchraně tonoucí osoby. Pro trénink si vybírají vodní plochy ve svém okolí. Tentokrát to byl Návesní rybník v obci Kunčí u Slatiňan. Figurant, jako tonoucí, se ponoří do ledové vody. Všichni ostatní profesionální hasiči si postupně vyzkouší, jak správně zasahovat na zamrzlých rybnících či vodních nádržích. Hlavním důvodem, proč tento výcvik hasiči provádějí, je rostoucí počet rizikových aktivit na zamrzlé vodní ploše, jako jsou lední jachting, lyžování, bruslení, ice kiteing, zimní windsurfing, pěší turistika. Vyproštění tonoucího z ledové tříště anebo z ledového propadliště je nejen technicky náročné, ale musí být velice rychlé.

Zamrzlou vodní hladinu hasiči využili k výcviku záchrany tonoucí osoby
« 1 z 4 »

„Jeden ze záchranářů se pomocí žebříku dostane k tonoucí osobě a další záchranáři zůstanou na břehu u lana. Záchranář poté vytáhne tonoucího figuranta z vody a transportuje ho na břeh. I hasiči musí při pohybu po zamrzlé vodní ploše dbát co největší opatrnosti. I pod nimi může dojít k prasknutí ledové krusty,“ říká instruktor a profesionální hasič z Chrudimi nprap. Milan Hodek.

Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje

Sledujte nás a sdílejte:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Instagram