Zámek plný tónů – rytířské sály rozezní tři mladé smyčcové orchestry…

Pardubice – Poprvé na jednom pódiu se setkají smyčcové orchestry tří základních uměleckých škol – Žákovský smyčcový orchestr ZUŠ Pardubice-Polabiny, Smiling String Orchestra ze ZUŠ Střezina v Hradci Králové a  Musica d´Archi, působící při ZUŠ Choceň. V rytířských sálech Zámku Pardubice představí ve středu 7. března od 18 hodin mladí hudebníci posluchačům skladby, které si připravili na letošní celostátní soutěž základních uměleckých škol.  

„Tři města Pardubice, Hradec Králové a Choceň, tři základní umělecké školy a jejich tři smyčcové orchestry vystoupí na společném koncertě v rytířských sálech pardubického zámku,“ zve na koncert ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „Každý z orchestrů pravidelně účinkuje na nejrůznějších koncertech, jezdí na vícedenní soustředění, ale ke vzájemnému poznání a společnému sdílení prožitků s jinými soubory mladí hudebníci mnoho příležitostí nemají. Změnit to by mohl právě tento koncert. Orchestry na něm představí soutěžní skladby, s nimiž se letos zúčastní celostátní soutěže základních uměleckých škol,“ dodává Libánek.

Nejstarší historií ze všech tří vystupujících těles se může pochlubit domácí Žákovský smyčcový orchestr ZUŠ Pardubice-Polabiny. V současné době jej vede a diriguje Dalibor Hlava, ředitel pardubické Konzervatoře. Orchestr pravidelně účinkuje na nejrůznějších koncertech a každé tři roky se velmi úspěšně účastní soutěže smyčcových orchestrů ZUŠ. V posledních letech se vždy probojoval do ústředního kola, odkud pravidelně přivezl ocenění.

Smyčcový orchestr Musica d’Archi působí při ZUŠ Choceň zhruba pět let, první oficiální vystoupení se uskutečnilo v červnu 2012. V jeho čele stojí dirigent Marco Pascucci. Orchestr se zaměřuje na repertoár různých stylových období a žánrů, hraje skladby původní i aranžované, přednostně klasickou hudbu, nejlépe psanou přímo pro smyčcový orchestr. Zhruba třetinu repertoáru tvoří filmové melodie a moderní hudba.

Nejmladším orchestrem je královéhradecký Smiling String Orchestra. Založil ho violista a houslista Mikuláš Ježek poté, co v roce 2013 začal pedagogicky působit na hradecké škole. Již krátce po svém vzniku se orchestr úspěšně zúčastnil krajského kola soutěže uměleckých škol. Loni vydal CD s hudbou britské skladatelky Rachel Portman. Ke spolupráci si je také vybral houslista Pavel Šporcl, s nímž v průběhu roku 2017 odehráli pět koncertů. Letos se připravují na turné do USA.

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích

Sledujte nás a sdílejte:
Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram