Základní škola Prodloužená v Polabinách 2 slaví 50. výročí…

Pardubice – Základní škola byla otevřena 3. září roku 1968. V červnu 2018 uspořádala škola k 50. výročí slavnostní koncert školních pěveckých sborů. Hlavním dnem oslav byla středa 26. září.

Na slavnostní odpoledne dorazilo mnoho bývalých i současných pracovníků školy. Na výročí přišly i významné osobnosti – primátor města Pardubice Martin Charvát, náměstek primátora zodpovědný za školství Jakub Rychtecký a starosta Městského obvodu Pardubice 2 Radek Hejný. Pozvání také přijal bývalý ředitel Jaroslav Vojtěch. „Jsem rád, že se škole daří dobře, navázala totiž na dobré tradice, které tu byly zavedeny už mými předchůdci. Líbí se mi, jak se škola mění esteticky, vybavením, údržbou a vším možným. Za mého ředitelování jsme tolik peněz neměli a každou korunu jsme museli mockrát otočit. V mé době se opravilo doslova jen to, co hořelo. Přeji škole, ať se jí daří jít v tom trendu jaký má nastavený“, zmínil bývalý ředitel.

Reklama

Návštěvníci slavnostní události se vrátili díky paní učitelce Tereze Botkové se žáky třídy 6.B o padesát let zpět. Zavzpomínali si na dobu socialistickou. Žáci totiž nastoupili v pionýrském oblečení a připomněli dobu minulou svým vystoupením, na jehož konci předali významným hostům symbolicky rudý karafiát. Pionýři následně odešli po zacinkání klíčů a přenesli jsme se do současnosti. Základní škola Prodloužená se profiluje jako škola s rozšířenou výukou hudební výchovy a angličtiny. První třída, která byla zaměřená na hudební výchovu, byla otevřena v roce 1987. Za svou jednatřicetiletou historii škola odchovala mnoho významných absolventů. Vypíchneme dva z nich. Na poli hudebním k nim patří Leoš Čepický, který se již během studia na HAMU stal primáriem Wihanova kvarteta, jehož členem je dodnes. Druhým je Aleš Bárta, který je jedním z nejúspěšnějších českých varhaníků. A právě v jejich stopách jdou další absolventi školy. Krátké vystoupení si také pro slavnostní příležitost připravil sbor Čtyřlístek pod vedení paní sbormistryně Adély Sládkové.

50. výročí
« 1 z 8 »

Padesátileté výročí zaznamená v této škole každý. Základní škola totiž vyvěsila novou školní vlajku, kterou navrhl pan učitel Tomáš Šlapák. Vlajka symbolizuje rozdělení na 2 části sídliště Polabiny 2. Úhlopříčné rozpůlení symbolizuje růst žáků od první do deváté třídy. Hudba je na vlajce symbolizována pětiřádkovou notovou osnovou přerušenou zmíněnou diagonálou. Notová osnova je zároveň i symbolem proudící řeky Labe, která naším sídlištěm protéká. Zvolené barvy – bílá a vínová – ladí s interiérem školy. „Padesát let v životě člověka je kus etapy. Z pohledu školy by se zdálo, že je to krátká etapa, ale na druhou stranu se člověk zamyslí, kolik za těch padesát let prošlo učitelům dětí. Za jejich práci jim patří velké díky. Tady je kvalita na prvním místě a já bych chtěl všem popřát, aby drželi tuto linii“, dodal primátor města Pardubice Martin Charvát.

Slavnost této školy pokračovala dalším vystoupením žáků, kteří si připravili koncert DPS Carmina pod vedením sbormistryně Ivany Bednářové. Také byl k vidění muzikál pohádky o Šípkové růžence sboru Čtyřlístek pod vedením sbormistryně Adély Sládkové. Jakub Rychtecký s nadšením dodal: „Tato škola patří k nejkvalitnějším školám u nás v Pardubicích, o čemž svědčí zájem jak o třídy s rozšířenou výukou hudební výchovy, tak o třídy s rozšířenou výukou angličtiny. Myslím si, že si škola zaslouží další investice. V tuto chvíli projektujeme nové odborné učebny do školy a zároveň máme hotovou studii a začínáme projektovat nové sportoviště pro školu.“

Pro zájemce nechyběla ani komentovaná prohlídka školy, kterou si vzala na starosti současná ředitelka Jana Smetanová. Zavedla návštěvníky i na prohlídku retro učebny fyziky, kterou přípravila s kolegyněmi paní učitelka Helena Vlasáková.

Reklama

Padesáté výročí existence naší školy je příležitostí k poděkování za skvělou práci našim předchůdcům i všem našim současným pracovníkům. Jsme hrdí na úspěchy našich žáků a velice mě těší i pochvala a ocenění práce školy z úst pana primátora i pana náměstka, kteří naši školu řadí k těm nejlepším v Pardubicích“, doplnila ředitelka Základní školy Prodloužená Jana Smetanová.

Zdroj a foto: DAK production s.r.o. – PUBLIC RELATIONS

  •  
  •  
Reklama