Žáci v Pardubicích a Lanškrouně bojovali o postup do krajského kola…

Lanškroun, Pardubice – Dvě okresní kola v Lanškrouně a v Pardubicích mají za sebou žáci základních a středních škol v soutěži Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji. Ti nejlepší z nich se zúčastní krajského kola, jehož finalisty čeká cesta do Francie, Číny nebo Ameriky.

V okresním kole soutěže pro okresy Ústí nad Orlicí a Svitavy, které se uskutečnilo 9. března 2018 ve sportovní hale Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Lanškroun, bylo prezentováno 96 projektů, které zastupovaly pestrou škálu vědeckých oborů. „V Lanškrouně představili žáci základních škol celkem 72 projektů a středoškoláci 26 projektů, což je opravdu vysoké číslo a řekl bych, že to bylo jedno z nejlepších okresních kol v jedenáctileté historii soutěže," podotkl předseda Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET, z. s. Stanislav Medřický.

Na okresním kole pro okresy Chrudim a Pardubice, které hostila 15. března 2018 Střední průmyslová škola chemická Pardubice (SPŠCH), pak žáci a studenti představili celkem 66 projektů. „Nejlepší na soutěži je, že naučí principům, které pak fungují i v reálném pracovním životě, tedy nápad, prezentace, realizace," komentoval Marek Votroubek, někdejší finalista soutěže, který se jí dnes účastní jako hodnotitel, a dodal: „Děti se naučí najít řešení tak, aby mělo hlavu a patu."

„V Pardubickém kraji se koná již 11. ročník projektu AMAVET, který krajská samospráva výrazně finančně podporuje. Systematickou odbornou činností se za ta léta zabývaly stovky žáků základních i středních škol, v mnoha případech došlo k jejich budoucímu profesnímu nasměrování. Projekt je unikátní v rámci naší republiky, několik krajů se nás ale chystá následovat," řekl radní pro školství Bohumil Bernášek.

„Chtěl jsem se zabývat programováním, ale nevěděl jsem jak a kde. Pak k nám do školy přišli studenti Střední školy informatiky a ekonomie DELTA a uspořádali pro nás desetihodinový kurz programování se systémem mikro:bit. Základy jsou jednoduché, ale třeba rovnání kol mi dalo zabrat," řekl žák 9. třídy Základní školy Závodu míru Jiří Juška, který na soutěži představil robotické autíčko sestavené právě z mikro:bitu.

„Můj projekt má název Použití oligoheterodonorových ligandů pro kompletaci hlinitých sloučenin a jeho cílem je vytvořit co nejstabilnější sloučeninu. Práci jsem vytvářela s pomocí doktorandů z Univerzity Pardubice," řekla studentka 3. ročníku SPŠCH Pardubice Lenka Storoženková, která se s úspěchem účastnila také soutěže Mladý chemik.

Krajské kolo Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji se uskuteční ve dnech 8. a 9. března 2018 v Pardubicích a je přístupné nejen odborníkům, ale i široké veřejnosti.

Zdroj a foto: Pardubický kraj