Výstava odhalí, jak se měnil životní styl v Pardubicích ve 20. století…

Pardubice (4. 5. 2017) – Po obědě, Máme nový byt, Mami, co bude dnes k obědu?, Mejdan… Tyto a další drobné momenty z každodenního života zažijí návštěvníci nové výstavy Východočeského muzea v Pardubicích. S pocitem, jako by neviděni vstupovali na návštěvu do interiérů z vlastních vzpomínek, si prohlédnou proměny životního stylu od první republiky až do roku 1989. Výstava Tak jsme žili ve 20. století je přístupná v Kaňkově a Malém gotickém sále Zámku Pardubice od 5. května do 24. září 2017.

Životní styl minulých dekád návštěvníky obklopí v dobových interiérech, vybavení a módním oblečení. Vystavujeme dnes již mnohdy ikonické ukázky skla, porcelánu, hodin, hraček, domácích spotřebičů a dalších doplňků," popisuje výstavu ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. Další exponáty dokládají, jak převratný vývoj se udál v oblasti záznamu zvuku, rádiového i televizního přenosu. Nejen pamětníci bezpochyby poznají vystavené obaly od potravin, čisticí prostředky či kosmetiku. Na motocyklu značky Pionýr se návštěvníci mohou vyfotit v retro stylu.

Jak se žilo v Pardubicích

Každý najde ve výstavě předměty ze svého života nebo života svých blízkých – třeba dědův gauč, babiččin servis, tatínkův fotoaparát nebo maminčinu zástěru. Většina exponátů pochází ze sbírek Východočeského muzea," zdůrazňuje kurátor výstavy Ivo Křen. „Vše se do výstavy samozřejmě nevešlo. Návštěvníci uvidí jen něco, ale vzpomenou si jistě na všechno," naznačuje propojení s politickými dějinami Ivo Křen.

Obraz životního stylu doplňují panely s historickými fotografiemi a odkazy na dění a události, které se odehrávaly v Pardubicích, zasahovaly do životů lidí a ovlivňovaly tvářnost města. „Výstava tak částečně naváže na stálou expozici Pardubice – příběh města, která mapuje historii do roku 1918," upozorňuje ředitel Tomáš Libánek.

Výstava vzpomínek na dobu mládí

Nejmladší návštěvníci poprvé poznají dobu, ve které žili jejich rodiče a prarodiče. Ty zase výstava naplní mnoha vzpomínkami. Někteří se neubrání se opojnému návratu do let, kdy byli mladí a prožívali první lásky. Jiné reálie budou ale naopak rozpačitou vzpomínkou na dobu, kdy slova nedostatkové zboží či fronta byla každodenní realitou," dodává Ivo Křen.

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích