Vysokomýtské muzeum chce zrestaurovat hotel na kolech…

Pardubice/Vysoké Mýto – Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě se profiluje karosářstvím, a když má možnost získat exponát, který je navíc spojen s tradičním vysokomýtským podnikem, je to velká událost. Před dvěma lety se tak do muzea dostal unikátní lůžkový autobusový přívěs typu Karosa LP 30 vyrobený v roce 1967 ve vysokomýtské Karose. Na jeho nutnou renovaci přispělo částkou půl milionu korun Ministerstvo kultury a nyní částkou 608 tisíc korun i Pardubický kraj.

„Ve Vysokém Mýtě vzniká velmi cenná sbírka exponátů tohoto typu, které lákají specifické publikum. Přicházejí tu s něčím odlišným, co je pro lidi zajímavé. A hotel na kolech jsme tu ještě neměli. Jeho renovaci jsme museli kvůli celkové náročnosti rozdělit do dvou etap, nyní se můžeme pustit do té první," uvedl 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje pro majetek, investice a kulturu Roman Línek.

Tyto vozy byly používány jako hotely na kolech ve spojení s dálkovými autobusy Karosa ŠD 11. V roce 1967 se první zhotovený vůz Karosa LP 30 účastnil významné autobusové a automobilové výstavy ve francouzském Nice. „Celkem bylo v letech 1967-1970 zhotoveno osm těchto přívěsů a v současné době existují tři. Jeden, renovovaný, vlastní ČSAD Jihotrans, další se nachází coby vrak v soukromé sbírce v Písku a třetí, v předrenovačním stavu, je v našich sbírkách. Má výrobní číslo je 2 a v září 1967 byl vystavený na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Poslední dvacetiletí sloužil jako statická ubytovna pro turisty," říká Martin Štěpán z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

Vysokomýtské muzeum chce zrestaurovat hotel na kolech
« z 4 »

Vozu však chybí řada částí, například skla nebo světla a interiér je zachovaný pouze z velmi malé části. Na některých místech jsou stopy po zatékání, objevuje se tu rozsáhlá koroze a také lak bude potřeba vrátit k původní podobě.

Obecný popis vozu: Dvounápravový rotel LP 30 má samonosnou karoserii skříňové konstrukce. Obě jeho nápravy byly řízené podle vychýlení tažné oje vozu. Díky tomu bylo zajištěno, že přívěs pojede přibližně v trase táhnoucího autobusu. Rotel byl vybaven samostatným naftovým topením, aktivní ventilací, nádržemi na užitkovou a odpadní vodu z umýváren a třísystémovou elektroinstalací. Střední levá část přívěsu se po zaparkování vysunovala, čímž se zpřístupnila ulička uvnitř přívěsu. Ta byla přístupná dvěma dveřmi v pravé bočnici. Uvnitř rotelu se nacházelo celkem 30 lůžek rozdělených do jednolůžkových (6x) a dvoulůžkových kabinek (12x), dvě převlékárny (pánská a dámská) a dvě umývárny. Ve vysunuté části bylo umístěno WC přístupné samostatnými dvířky v levé bočnici. Každé lůžko mělo samostatné osvětlení, vlastní větrání, věšáky, odkládací prostor a držáky pro láhev a sklenici. K výbavě přívěsu také patřil stanový přístřešek, který mohl být postaven před pravou bočnicí, skládací stolky a židle, vysavač a rádio. Přeprava osob během jízdy byla v rotelu zakázána.

Technické parametry: Délka: 9100 mm, šířka: 2450 mm, výška: 3000 mm, hmotnost prázdného vozu: 6500 kg, počet lůžek 30.

Zdroj a foto: Pardubický kraj