Výcviku se účastnil kynolog z HZS Pardubického kraje se psem Maxem, který je vycvičen na vyhledávání osob ze sutin…

Turany/Pardubice – Záchranný tým hasičů cvičil v sutinách na Slovensku. Téměř čtyři desítky příslušníků Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) a dalších záchranných složek, členů specializovaného záchranného a vyhledávacího týmu USAR (Urban Search And Rescue), absolvovaly tento týden (úterý až čtvrtek 20.-22.11.2018) třídenní nepřetržitý výcvik na Slovensku v okolí města Turany (Žilinský kraj). Předcházela mu od pondělka teoretická příprava členů vyhledávacího týmu, včetně procedur potřebných pro vyslání týmu do zahraničí.

K dispozici měl tým deset vozidel, a především speciální prostředky pro vyhledávací a záchranné práce, mezi jinými elektronické vyhledávací zařízení, např. endoskopickou (štěrbinovou) kameru, echolokátor či inklinometr, což je senzor pro hlídání stability konstrukcí. Hasiči rovněž využívali vyprošťovací zařízení a stabilizační sady a další technické vybavení.

Pod dohledem dvou trenérů z HZS MSK, kteří prošli speciálním výcvikem v zahraničí, se záchranáři zaměřili na vyhledávání a vyprošťování osob ze staticky narušených a zřícených budov, sutin a závalů zeminy. Cvičení bylo koncipováno jako poskytnutí záchranářské humanitární pomoci sousednímu státu, který byl postižen rozsáhlým zemětřesením.

HZS Kynmolog Max 2411201804
« 1 z 6 »

Do výcviku bylo zapojeno pět kynologů se speciálně vycvičenými psy na pátrání po osobách v sutinách – dva ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín, dva z HZS Libereckého kraje, pátý byl z HZS Pardubického kraje. Společně s nimi jeli na Slovensko i lékař Úrazové nemocnice Brno a statik z HZS Libereckého kraje.

Obdobný výcvik v rámci projektu Evropské unie „Zvyšování akceschopnosti vyhledávacích modulů USAR a WASAR“ absolvoval na Slovensku (Orava) v první polovině listopadu 2018 druhý záchranný tým HZS MSK, zaměřený na záchranu osob z vodní hladiny pomocí člunů – WASAR (Water Search And Rescue).

Projekt EU se zaměřuje na zvyšování odborné úrovně a připravenosti členů vyhledávacích a záchranný odřadů HZS MSK, které jsou určeny pro vyhledávání a záchranu osob ze zřícených budov (USAR odřad) a pro vyhledávání a záchranu osob za pomocí lodí (WASAR odřad).

Oba moduly jsou primárně určeny k operační činnosti na území Moravskoslezského kraje, ale díky své vysoké specializaci jsou nasazovány jak na celém území ČR, tak i v zahraničí do mezinárodních záchranných operací v rámci humanitární pomoci.

Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje

Sledujte nás a sdílejte:
Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram