Výcvik záchranářských kynologických týmů…

Polsko – V těchto dnech pořádala GPR OSP Walbrzych Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Wałbrzych výcvik záchranářských kynologických týmů ve městě Walbrzych a Kalety. Na toto cvičení byl pozvaný i psovod HZS Pardubického kraje, územního odboru Ústí nad Orlicí prap.  David Hynek, DiS., a to v rámci dlouhodobé spolupráce k výměně zkušeností a poznatků v záchranářské kynologii.

Akce se zúčastnili i psovodi z dalších polských jednotek hasičů. Nejprve byl výcvik v bývalém dole „Stara Kopalnia“ ve městě Walbrzych. Psi museli prohledávat jednotlivé části důlního provozu (areálu) v několika nadzemních úrovních. „Cílem bylo prověřit ovladatelnost psa v prostředí nebezpečí pádu, práce v silně prašném prostředí a pohyb po ocelových konstrukcích. Pohyb po těchto místech ještě ztěžoval namrzající déšť, který ten den doprovázel náš výcvik,“ upřesňuje detaily David Hynek.

Reklama
Reklama
Výcvik záchranářských kynologických týmů
« 1 z 7 »

Další den v ranních hodinách se všichni psovodi přesunuli do města Kalety, kde probíhá demolice bývalé papírny. „Toto místo bylo rozděleno na čtyři sektory. V každém z nich bylo připraveno jiné zaměření sutinového výcviku, jako např. prohledávání podzemních prostor z části zasypaných a zaplavených, samostatná práce psa v troskách apod. Aby výcvik nebyl až tak lehký, počasí nám přes noc připravilo sněhovou nadílku. Napadlý sníh ztěžoval psům a psovodům pohyb po sutinách. Právě sníh je pro podobnou práci velmi nebezpečný, protože zakrývá nebezpečná místa, kde se pes může zranit – sklo, dráty, díry atd.,“ doplňuje David Hynek.

Všemi zadanými úkoly prošli zdárně i oba psi. Max jako „veterán“ je ve věku 10 let stále atestovaný pes pro sutinové hledání a zařazený do služby u HZS Pardubického kraje. Darren je pes v přípravě a čeká, až bude moc absolvovat Atest Ministerstva vnitra v sutinovém hledání a začít se účastnit záchranných prací.

A my přejeme hodně štěstí!

Autor: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje

Sledujte nás a sdílejte:
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram