Východočeši se znovu prezentují v Brně. Kraje představují cykloturistiku a aktivní trávení volného času…

Brno – V Brně ve čtvrtek odstartoval významný veletrh cestovního ruchu Regiontour. Až do neděle 20. ledna se na brněnském výstavišti v pavilonu P představí téměř všechny české kraje a regiony. Ani Pardubický kraj zde nemůže chybět. I v tomto roce se kraj prezentuje pod společnou značkou Východní Čechy s Královéhradeckým krajem. Výstavní expozice obou regionů je v letošním roce tematicky zaměřena na cykloturistiku a aktivní trávení volného času. Společnou východočeskou expozici slavnostně otevřeli hejtmani obou krajů Martin Netolický a Jiří Štěpán společně s radními pro sport a cestovní ruch René Živným a Pavlem Hečkem.

„Spolupráce obou krajů v propagaci cestovního ruchu se nám v minulých třech letech osvědčila, proto s ní počítáme i v roce 2019. A nejde jen o spolupráci na veletrzích, ale i při tvorbě a distribuci propagačních materiálů, přípravě marketingových kampaní nebo organizování cest pro novináře a influencery v našich krajích,“ řekl hejtman Pardubického kraj Martin Netolický, který sám vyznává aktivní trávení volného času, a to jak na kole, tak v zimě na lyžích.

„Ačkoliv je Královéhradecký kraj mnohem více spjat se zimní turistikou díky Krkonoším a Orlickým horám, tak i v našem regionu jsou velmi dobrá lyžařská střediska, ale také množství běžeckých tras. Ač to na počátku zimy nevypadalo, tak sněhové podmínky na horách jsou nyní velmi dobré, což přímo vybízí k nazutí sjezdových nebo běžeckých lyží,“ uvedl hejtman Netolický.

„Nejvyšší české hory Krkonoše jistě není třeba představovat. Návštěvníky Královéhradeckého kraje ale také mohu pozvat do Orlických hor. Deštné v Orlických horách, Zdobnice, Říčky v Orlických horách a jiné zdejší lokality nabízejí v zimě i v létě prostředí vhodné nejen pro rodiny s dětmi a začínající sportovce. Milovníci klidu jistě ocení atmosféru v některém z menších horských středisek. Pozoruhodná je zdejší příroda a také četné kulturní památky. Divoká Orlice spojuje oboje. Na jejím toku v okruhu devíti kilometrů leží řada hradů a zámků. Orlici se právem přezdívá Česká Loira. Za návštěvu rozhodně stojí také kostel v Neratově či třebechovický betlém,“ potvrdil slova svého kolegy hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Expozice Východní Čechy se nachází na brněnském výstavišti v pavilonu P, stánek č. 032. Návštěvníci se zde mohou seznámit s nabídkou celkem jedenácti turistických oblastí obou krajů a mohou si odnést nejen praktické tipy na výlety nebo cyklovýlety, ale i tištěné propagační materiály a mapy. Stánek oživuje cyklotrenažér, na kterém si návštěvníci mohou ověřit svoji fyzickou zdatnost, a mezi další zpestření patří fotokoutek s historickým kolem.

Novinkou v rámci krajské prezentace je také účast zahraničního partnera z Ukrajiny. „Na základě naší spolupráce se Zakarpatskou oblastí na Ukrajině jsme se domluvili s jejich agenturou cestovního ruchu, která se poprvé představí v Brně v rámci našeho stánku. Zakarpatská oblast se postupně dostává do povědomí prozatím především individuálních turistů, ale má skutečně co nabídnout,“ sdělil hejtman Netolický.

I Královéhradecký kraj aktivně propaguje své zahraniční partnery. Na březnovém veletrhu Infotour a cykloturistika v Hradci Králové se budou prezentovat naši přátelé z Ukrajiny, Bosny a Hercegoviny, Arménie a Polska,“ doplnil Jiří Štěpán.

Cyklopecky

Obměnou pro letošní rok projde také tradiční letní turistická soutěž Cyklopecky, která se zrodila již před pěti lety a udržuje si zájem cyklistů z obou regionů. „Cykloturistika je u nás celorepublikově na vzestupu a náš kraj je pro ni jako stvořený, máme významnou síť značených cyklostezek, množství cyklotras jak pro rekreační cyklisty, tak pro náročné bikery. Proto jsme se v rámci debaty s Královéhradeckým krajem dohodli na to, že letošní Cyklopecky propojí oba kraje. Budeme tak mít pět čistě našich tras, pět z Královéhradeckého kraje a stejný počet cyklotras bude oba regiony spojovat. Slibujeme si od toho opět větší účast v soutěži a propagaci našich destinací v sousedním kraji a naopak,“ řekl René Živný, radní odpovědný za cestovní ruch a sport v Pardubickém kraji.

„Během loňského léta navštívilo Královéhradecký kraj nejvíce turistů za celou dobu, bylo jich téměř 1,2 milionu. To je skvělá zpráva, která nás motivuje k další práci. Neustále se snažíme náš kraj propagovat a turisty k nám zvát. Máme se čím chlubit a nejsou to jen notoricky známé turistické cíle, jako je Kuks, královédvorská zoo či zámek Hrádek u Nechanic. Například v Kladském pomezí bude během léta probíhat Festival zážitků, věnovaný poznávání každodenního života ve středověkých i novověkých hradech a pevnostech,“ uvedl Pavel Hečko, radní pro dotace a cestovní ruch Královéhradeckého kraje, s tím, že na své si přijdou také milovníci umění.

„Letní hudební festival Za poklady Broumovska každoročně láká na deset výjimečných podvečerních koncertů českých i zahraničních umělců v unikátní atmosféře barokních kostelů. Genius loci broumovského regionu, benediktinská historie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu,“ dodal radní Hečko jeden z příkladů kulturního života v Královéhradeckém kraji.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

Sledujte nás a sdílejte:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Instagram