Vilém Veverka a Kateřina Englichová…

Pardubice – Dva špičkoví interpreti – Vilém Veverka a Kateřina Englichová – se představí v unikátní komorní kombinaci dvou nástrojů. Koncert je součástí cyklu Komorní hudba, který v 50. sezoně pořádá Komorní filharmonie Pardubice. Posluchači oblíbený recitál hoboje s harfou je vyprodaný. 

Večer v kostele sv. Bartoloměje zahájí suita Maurice Ravela (původně určená pro klavír) Náhrobek Couperinův v novodobé úpravě Otomara Kvěcha, který ji pro hoboj a harfu upravil přímo pro V. Veverku a K. Englichovou. „O pozdější adaptaci původních klavírních verzí jde i v případě skladeb Clauda Debussyho. Jediné Snění stojí ve skladatelově dnes uváděné tvorbě osamoceně,“ upřesňuje dramaturg orchestru Bohuslav Vítek. Skladby Alphonse Hasselmanse (považovaného za zakladatele novodobé francouzské harfové školy) a Luboše Sluky (významného soudobého českého skladatele) zazní v původní podobě. „Harfa dodává Slukově kompozici až snovou atmosféru a je skvělou průvodkyní nádhernému a nosnému tónu hoboje,“ dodává B. Vítek. 

Reklama

Vilém Veverka i Kateřina Englichová jsou skutečnými mistry svých oborů. Vilém Veverka studoval u předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera v Berlíně, dva roky působil v berlínské filharmonii. V roce 2003 zvítězil v jedné z nejprestižnějších hobojových soutěží Sony Music Foundation v Tokiu. Jeho repertoár zahrnuje díla všech stylových období (od baroka po současnost). Je ambasadorem francouzské firmy Buffet-Crampon. Kateřina Englichová studovala na Curtisově Institutu ve Filadelfii, postgraduální studium dokončila v Berlíně. Vystupuje po celé Evropě, Severní Americe, Japonsku, Hongkongu, Austrálii a Novém Zélandu. Celá řada skladatelů pro ni napsala skladby (mj. právě Luboš Sluka, jehož nokturno Klec pro dva slavíky v Pardubicích zazní). 

Oba umělci spolupracují nejen v koncertních síních. Společně nahráli také vysoce ceněné album Impressions

Úterní koncert Viléma Veverky a Kateřiny Englichové je vyprodaný. 


Kdy & kde: úterý 14. 5. 2019 v 19.30 hodin, kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích 

Reklama

Program: Skladby Maurice Ravela, Alphonse Hasselmanse, Luboše Sluky a Clauda Debussyho 

Účinkující: Vilém Veverka – hoboj a Kateřina Englichová – harfa 

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice

  •  
  •  
Reklama