Vězni skládali učňovské zkoušky…

Pardubice – Na Středním odborném učilišti Vězeňské služby České republiky, jehož součástí je ve formě odloučeného pracoviště Školské vzdělávací středisko Pardubice, skládali odsouzení závěrečné praktické zkoušky. V pardubické věznici se vyučuje obor „práce ve stravování“, který je dvouletý a absolventi po jeho úspěšném zakončení získají výuční list. Vzdělávací středisko při této příležitosti navštívil radní pro školství Bohumil Bernášek.

„Střední odborné učiliště zřizuje Ministerstvo spravedlnosti České republiky a vybraní vězni mají díky němu šanci rozšířit si kvalifikaci,“ sdělil ředitel věznice Josef Pšenička a doplnil informaci o aktuálním stavu. „Ve Věznici Pardubice je nyní přes sedm set odsouzených,“ řekl Josef Pšenička.

Reklama

Žáci připravovali individuálně stejné menu o třech chodech, které se skládalo z gulášové polévky, vepřového na kmíně s rýží a lívanečků s tvarohem a marmeládou. Ve zkušební komisi zasedl jako odborník z praxe populární šéfkuchař Václav Šmerda ze Svitav. Jako host se zkoušek dále zúčastnil ředitel Střední průmyslové školy potravinářství a služeb Pardubice Zdeněk Zitko.

Odsouzení jsou ke studiu přijati na základě přihlášky ke studiu, kladného lékařského posudku a našeho výběru vhodných uchazečů s dobrým chováním. Zájem ze strany vězňů je každoročně velký, letošní rok evidujeme sto padesát přihlášek, přičemž přijmout můžeme padesát z nich. Závěrečné ústní zkoušky čekají odsouzené 20. června,“uvedl Jaroslav Mudroch, vedoucí Školského vzdělávacího střediska Pardubice.

Vězni skládali učňovské zkoušky
« 1 z 4 »

„V posledních dnech jsem navštívil dvě naše krajské školy, kde také probíhaly závěrečné zkoušky v gastronomických oborech, mám tedy možnost srovnání. Mohu vám sdělit, že vaše dovednosti v kuchařském řemesle jsou na velmi dobré úrovni. Práce ve stravovacích provozech je dost a já vám přeji, abyste svoji novou kvalifikaci mohli v budoucnu uplatnit,“ sdělil adeptům na výuční list radní pro školství Bohumil Bernášek.

Školské vzdělávací středisko Pardubice nabízí kromě učebního oboru také jednoleté kurzy malířské a natěračské práce, výtvarné zpracování keramiky, anglický jazyk,základy výpočetní techniky a včelařství.

Reklama

Věznice má zřízeno i terapeutické centrum, kde se realizují terapie zaměřené na potlačování závislosti na omamných a psychotropních látkách. Mezi terapeutické aktivity patří arteterapie, pohybová terapie, terapie prací a apiterapie, neboli léčba pomocí včel a včelích produktů.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •  
Reklama